historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

edukacja kronika wydarzeń PRL Wołomin wydarzenia

Choinka

Ostatni dzień nauki w grudniu 1945 r. był bardzo nerwowy. Oto po lekcjach odbędzie się uroczysta choinka w wolnej Polsce. Pożegnamy się z naszymi wychowankami w starym roku, by spędzić wesoło święta i wrócić w nowym, 1946 r. do szkoły i dalej korzystać z owoców nauki. Po lekcjach w naszej klasie IIIb zebrała się cała młodzież, by wspólnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie życzenia.

Uroczystość rozpoczęła się od przemówienia p. prof. Haliny Cichowicz. P. Profesor życzyła nam przede wszystkim jak najlepszych wyników w nauce. Zwróciła nam uwagę, że mamy wielki obowiązek uczyć się, by potem stanąć do pracy na odpowiedzialnych stanowiskach. Wielu z nas zastąpić bowiem musi lekarzy, nauczycieli, inżynierów, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w obozach koncentracyjnych.

Po przemówieniach i złożeniu sobie wzajemnie życzeń z wychowawcami młodzież otrzymała podarunki. Aby były one rozdane sprawiedliwie urządzono loterię. Świąteczne podarunki były w postaci ołówków, kredek, farb i cukierków, otrzymanych z paczek UNRRA. Po odśpiewaniu kolęd wracaliśmy weseli do domów.

T. Kielak

 96 odsłon,  3 odsłon dzisiaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.