historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

edukacja kronika wydarzeń Marki PRL Pustelnik samorząd wycinki Ząbki

Mizeria szkolna w gminie Marki
0 (0)

Katastrofalny stan budynków

Licząca około 20 tys. mieszkańców gmina podstołeczna Marki posiada 6 szkół powszechnych i samorządowe gimnazjum, do których uczęszcza około 2300 młodzieży. Z wyjątkiem wsi Struga, dla której buduje się barak szkolny, wszystkie szkoły posiadają własne budynki szkolne, z czego można by wnosić, że stan szkolnictwa w gminie jest zadowalający. W rzeczywistości sytuacja jest niesłychanie ciężka.

W budynku szkoły powszechnej Nr 1 w Markach brak podwójnych okien, drzwi, pieców i podłóg, a w szkole powszechnej Nr 2 i w gimnazjum samorządowym w Markach brak schodów i otynkowanych ścian. Budynek w Ząbkach należałoby wykończyć, gdyż stoją tylko gołe mury. W Pustelniku potrzeba rynien i dubeltowych okien.

Zachodzi zatem konieczność donajmowania sal szkolnych w lokalach prywatnych, co wobec głodu mieszkaniowego napotyka na znaczne trudności. Poza tym lokale prywatne są od siebie oddalone i nauczycielstwo skazane jest na nieustanną wędrówkę. Sytuację utrudnia brak dostatecznej ilości ławek, stołów i krzeseł. W tych warunkach nauka odbywa się częściowo na stojąco lub co drugi dzień. Żeby przynajmniej częściowo zaspokoić najkonieczniejsze potrzeby, należałoby uruchomić kapitał w wysokości 3 mil. zł. na same remonty, a milion złotych na znośne urządzenie wnętrza. Tymczasem zarząd gminny, operujący zaledwie czteromilionowym budżetem, mógł na potrzeby miejscowego szkolnictwa, mimo wszelkich wysiłków, preliminować zaledwie 172 tysiące. Miejscowe natomiast społeczeństwo, spauperyzowane wskutek działań wojennych, zaledwie w małym stopniu przychodzi szkole z pomocą.

W takich warunkach pożądane byłoby, aby Kuratorium Okręgu Warszawskiego Szkolnego zechciało się zainteresować katastrofalnym stanem szkół gminy Mareckiej i przyszło z wydatniejszą, aniżeli dotychczas, pomocą uczącej się młodzieży i robiącemu bokami samorządowi terytorialnemu.

Suski Bartłomiej
członek Gminnej Komisji Oświatowej

Gazeta Ludowa
1946 nr 320

 609 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.