Robotnik organ Polskiej Partyi Socyalistycznej

Oskarżeni z wolnej stopy po odroczeniu sprawy zostali uwięzieni

Sprawa tow. Adama Obarskiego i Piątkowskiego

Wczoraj przed sądem powiatowym w Wołominie odbyła się rozprawa przeciwko tow. tow. Adamowi Obarskiemu, członkowi Redakcji “Robotnika” i tow. Antoniemu Piątkowskiemu przewodn. miejsc. Komitetu P.P.S. oskarżonym z 134 cz. II i 263 cz. I K. K., za przemówienia wygłoszone na wiecu przedwyborczym w Wołominie, w dn. 28 września roku bież. Rozprawa wyznaczona była na piątek 7 b.m. Zawiadomienia o rozprawie doręczone zostały oskarżonym na 24 godziny przed jej terminem.

Robotnik - organ Polskiej Partyi Socyalistycznej., R.36, nr 343 (8 listopada 1930)Akt oskarżenia zarzuca tow. tow. Obarskiemu i Piątkowskiemu, że dopuścili się obrazy Rządu i jego organów. W sprawie tej obydwaj towarzysze byli już raz aresztowani, przyczem tow. Piątkowski po przesłuchaniu przez sędziego śledczego został zwolniony. Jako środek zapobiegawczy zastosowano nadzór policyjny. Tow. Obarski, który również w tej sprawie był aresztowany, zwolniony został po kilku dniach pa przesłuchaniu przez powiatowego komendanta policji w Radzyminie. Skierowany do sędziego śledczego, tow. Obarski został zwolniony bez przesłuchania i bez zastosowania środka zapobiegawczego. Sędzia nawet wyraził zdziwienie, że tow. Obarski został do niego skierowany.

Przed przystąpieniem do rozprawy tow. Obarski zwrócił się do Sądu z prośbą o odroczenie sprawy, motywując to tem że zawiadomienie o sprawie otrzymał na dzień przedtem, że ze zdziwieniem dowiedział się o tem, iż jest oskarżony i że prokurator wytoczył mu sprawę. Nie doręczono mu aktu oskarżenia. Nie mógł nawet zwrócić się o pomoc prawną, tak mało miał czasu. Z pośród dziewięciu wezwanych przez prokuratora świadków – sześciu stanowili policjanci, a trzech tylko osoby cywilne. Wszyscy są świadkami oskarżenia.

Świadkowie podani przez tow. Piątkowskiego nie zostali na sprawę wezwani.

W tych warunkach tow. Obarski prosił o odroczenie sprawy, celem przedstawienia sadowi świadków. Tow. Piątkowski przyłączył się do prośby tow. Obarskiego. Sędzia sprawę odroczył. Zwrócił się do oskarżyciela st. posterunkowego Stolarskiego, co do środka zapobiegawczego. I oto p. Stolarski zażądał zastosowania wobec oskarżonych aresztu bezwzględnego, jako środka zapobiegawczego. Jako motyw oskarżyciel podał to, iż oskarżeni towarzysze biorą udział czynny w akcji wyborczej, “buntują” obywateli i zagrażają spokojowi publicznemu.

Sędzia (w powiatowym sądzie feruje wyroki jeden tylko sędzia) postanowił w stosunku do oskarżonych zastosować jako środek zapobiegawczy areszt bezwzględny. Charakterystycznem jest iż na rozprawę miał przybyć osobiście prokurator, w oczekiwaniu którego sprawa była przesunięta o parę godzin.

Ostatecznie w sprawie występował jako oskarżyciel policjant.

Po rozprawie towarzysze Obarski i Piątkowski zatrzymani zostali w areszcie w Wołominie, skąd przewieziono ich do jednego z więzień w Warszawie.

Robotnik: organ Polskiej Partyi Socyalistycznej
R.36, nr 343 (8 listopada 1930)

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.