Pełnomocnik gminny bandytą

W Październiku r. 1906 dokonano zbrojnego napadu na Jana Sochackiego we wsi Ruda, gminy Radzymin, podczas którego pod groźbą rewolwerów wymuszono od niego rb. 50. Organizatorem tego napadu był Antoni Okólski, gospodarz z Rozszczepa i pełnomocnik gminy Klembów, który na tle materjalnem miał ciągłe zatargi z Sochackim. Wskutek powyższego faktu wdrożono śledztwo przeciwko Okólskiemu, uczestnicy zaś jego zdołali zbiedz. W tych dniach stawiono go przed Warszawskim Sądem Okręgowym, pod zarzutem udziału w rozboju, przewidzianego 1629 art. kod. karn., co grozi do 12 lat ciężkich robót.

W tej samej sprawie pociągnięto do odpowiedzialności niejakiego Romana Nowakowskiego za to, że miał on przyjąć od Sochackiego pieniądze dla Okólskiego i innych i takowe przechowywać.

Na posiedzeniu II Wydziału karnego, oskarżenie przeciwko Nowakowskiemu nie było ustalone, co zaś do Okólskiego, to dowody wszystkie zostały w swej mocy, obrońca jednak adwokat Mieczysław Małczyński dowodził, iż w czynie Okólskiego niema cech rozboju i prosił o zupełne uniewinnienie, co też sąd uwzględnił i obu podsądnych od odpowiedzialności uwolnił.

Wiadomości Codzienne
1909, no 221

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.