Nowy Kurjer

Protest katolickich organizacji w dekanacie radzymińskim

Na odbytych wiecach ogólnych w Radzyminie, Wołominie i Kobyłce, omawiano przede wszystkim sprawę dążeń dopuszczenia handlu w niedzielę i święta. Zebrani stwierdzili, że święcenie niedzieli i świąt jest dla katolików nakazem religji, iż pogwałcenie praw Bożych i kościelnych wśród gospodarzy kraju – Polaków na korzyść przybyszów przynosi krzywdę pod względem religijnym, społecznym i gospodarczym, dlatego z całą stanowczością odpierają zakusy na pogwałcenie chrześcijańskiego i osłabienie polskiego stanu posiadania i wszelkimi rozporządzalnemi środkami podobnemu zamachowi sprzeciwiają się.

Następnie wobec okólnika Ministra Oświaty dotyczącego akcji wychowawczej Y.M.C.I. zebrani zakładają kategoryczny protest przeciw szkodliwemu oddziaływaniu tegoż na dusze polskiej młodzieży, żądają odwołania tego okólnika i oświadczają, iż w rzeczach wiary i moralnego wychowania młodzieży bezwzględnie słuchać należy orzeczeń Kościoła i wskazań Episkopatu.

Protesty zostały podpisane przez Prezydja wieców. Zarząd Domu Ludowego w Wołominie, T-wo Pomocy Biednym Dzieciom w Wołominie, Wołomińskie T-wo Śpiewacze “Echo”, Kółko Rolnicze “Promień” w Kobyłce, T-wo Przyjaciół Osiedla w Kobyłce, Patronat Młodzieży Polskiej w Ludnie, Komitet Budowy Kościoła w Wołominie, Spółdzielnia Stowarzyszenia Chrześcijańskiego w Radzyminie.

Nowy Kurjer
1927.07.05 R.38 Nr 150

Więcej tego autora:

2Comments

Add yours
  1. 1
    Józef

    Nic nie pomogą te protesty, jak przyjdzie niedziela zamiast do kościoła tłumy wiernych od Radzymina po Marki walą do M-1 na tanie zakupy i darmowe żarcie do IKEA.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.