historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

chronologicznie dwudziestolecie międzywojenne huty szkła kronika wydarzeń organizacje partie Polska Partia Socjalistyczna przemysł tematyka Vitrum wycinki

Racjonalizacja pracy
0 (0)

Na hucie “Vitrum” jest od niejakiego czasu przeprowadzana racjonalizacja pracy. Ażeby robotnicy nie zdołali się przeciwstawić szalonemu wyzyskowi stosuje się terror. Specjalny atak przypuszcza dyrekcja na członków naszej Partji.

Tak np. kowal pracujący w tej hucie, członek naszej Partji, został wyrzucony z pracy bo… nie chciał pracować dłużej ponad 8 godzin dziennie. Wówczas delegacja młodzieżowa udała się do prezesa Zw. Zaw. Szklarzy pp. Wacława Kowalskiego (socjalfaszysta) i jego zastępcy Radwana (też socjalfaszysta) domagając się by Zw. Zaw. interwenjował w tej sprawie. Panowie socjal-lokaje Kowalski i Radwan odpowiedzieli: „Nie chcemy się narażać na nieprzyjemności ze strony Dyrektora, a zresztą to trudna sprawa”. Wówczas wszczęliśmy szeroką akcję wśród robotników i młodzieży rob., żeby ogół się ujął za wydalonym.

Na ogólnym zebraniu w Związku zdemaskowano socjalfaszystowski zarząd i została przyjęta rezolucja domagająca się przyjęcia z powrotem do pracy wydalonego tow. W razie odmownej odpowiedzi uch walono rozpocząć strajk. Jednocześnie wysunięto żądanie wyrównania stawek z innemi hutami.

Stary-socjalfaszystowski Zarząd zmuszono do ustąpienia, wybrany został nowy – lewicowy.

Po tych przygotowaniach udaliśmy’ się do dyrektora huty p. Gartenkrauta. Dyrektor nie chciał z delegacją rozmawiać. Wówczas na masówce uchwalono strajkować.

Strajk się rozpoczął tegoż dnia. Na ogólnym zebraniu socjalfaszyści Kowalski, Radwan, Leszczyński i spółka przystąpiła do rozbijania walki. Zażądali tajnego głosowania w sprawie strajku oraz odebrali prawo głosu młodzieży do lat 18. Dlatego też 58 było za przerwaniem strajku, a 49 było za strajkiem. Około 70 młodzieży nie oddało głosu.

Młodzież na miejscu postanowiła strajk nadal prowadzić i wysunąć żądanie 35 proc. podwyżki. W końcu jednak zdołali socjal-bandyci złamać walkę młodzieży. Wróciliśmy do pracy, nie uzyskawszy podwyżki. Za to przekonaliśmy się jeszcze raz, że jeśli się chce strajk wygrać, należy wpierw wypędzić precz od siebie rozmaitego rodzaju sprzedawczyków i zdrajców. Po strajku wyrzucono z pracy 2 majstrów i trzech młodzieżowców. Zarząd Zw. Zaw. znów stał się soc. faszystowskim.

My jednak będziemy walczyć dalej aż do zupełnego zwycięstwa klasy robotniczej, aż do zupełnej porażki naszych wrogów – socjalfaszystów i faszystów.

Młody hutnik

Młody robociarz – jednodniówka Zarządu Centralnego Sekcji Młodzieży P.P.S. Lewicy
Tarnów, w czerwcu 1929 r.

 879 odsłon,  2 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.