historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

PRL przemysł wycinki Zielonka

Zamiast w roku 1953
0 (0)

Już na wiosnę rozpocznie produkcję cegielnia-gigant w Zielonce

Na budowie największej i najnowocześniejszej w kraju cegielni giganta w Zielonce rozpoczęła się wytężona praca o przyśpieszenie terminu uruchomienia tego obiektu. Na naradzie wytwórczej załogi–budowniczych i –personelu technicznego. która odbyła się w dniu 18 bm. na terenie budowy tej wielkiej inwestycji planu 6-letniego omówiono postępy dotychczasowych robót oraz zadania na rok bież. na poszczególnych odcinkach budowy.

W chwili obecnej na terenie tego olbrzymiego zakładu ceramicznego trwają w pełnym toku prace przy budowie pieców, suszarń itp. Ekipy monterów przystąpiły do montażu najnowocześniejszych maszyn produkcyjnych, dostarczonych z NRD, oraz do montażu kotłów. Dotychczasowe osiągnięcia pozwoliły ambitnej załodze podjąć zobowiązanie przyśpieszenia terminu uruchomienia tego wielkiego obiektu. Cała załoga postanowiła wzmóc jeszcze bardziej tempo pracy i uruchomić przedterminowo pierwszy piec i jedną z suszarń tego wielkiego zakładu ceramicznego.

Już za klika miesięcy z cegielni Zielonka. której uruchomienie przewidziane było dopiero w 1953 r. dzięki ofiarne pracy robotników, techników i inżynierów, da pierwsze cegły na budowę nowych fabryk. nowych domów mieszkalnych, nowych szkół, przedszkoli i żłobków. Ta największa w kraju cegielnia i trzecia pod względem wielkości w Europie, która produkować będzie do 50 milionów sztuk cegieł rocznie, stanie się jednym z głównych źródeł zaopatrzenia rozwijającego się warszawskiego zagłębia budowlanego, źródłem zaopatrzenia dla budujących się nowych osiedli mieszkaniowych stolicy.

Gazeta Białostocka
nr 21, 1952

 383 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.