Tylko 22 szkoły w powiecie radzymińskim

Szkoły. Wójci gmin w pow. radzymińskim, gub. warszawskiej, otrzymali urzędowe rozporządzenie od władz administracyjnych, ażeby ludność wiejska jaknajprędzej zajęła się przyprowadzeniem do porządku szkół już istniejących, a zarazem rozpoczęła i wznoszenie nowych tam, gdzie tego zachodzi najgwałtowniejsza potrzeba. Szkoły mają być założone na początek w miejscowościach następujących pow. radzymińskiego: 1) w Jasienicy, 2) w Kołakowie, 3) w Krawcowiznie, 4) w Kruszu, 5) w Myszadle, 6) w Nadmie, 7) w Sitnem i 8) w Słupnie. Wsie te bardzo zaludnione, a szkoła od nich oddaloną o wiorst kilka lub kilkanaście.

Pow. radzymiński ma 10 gmin, ilość zaś mieszkańców dochodzi prawie do 80 tys., szkół posiada tylko 22 i tak: w gminie Jadów 2, Kamieńczyk —1, Klembów — 3, Małopole — 2, Międzyleś — 1, Radzymin — 4, Ręczaje4, Rudzienko — 1, Strachówka — 3 i Zabrodzie — 1. Wypada więc jedna szkoła w przybliżeniu na 3,700 osób. Gdy zważymy, że w stosunku do dorosłych jest czwarta część dzieci i że jedna szkoła mieści normalnie w sobie jakieś 50 uczniów, dojdziemy do wniosku, że niezbędna liczba szkół w pow. radzymińskim równa się cyfrze 400, tymczasem jest ich zaledwie 22, t. j. o 378 mniej, niż wymaga tego istotna potrzeba.

Ministeryum oświaty, w sprawie zakładania szkół, udziela bezpowrotnej zapomogi na szkołę murowaną rb. 2,000, a na drewnianą—rub. 1,500. Prócz tego daje, o ile powyższa kwota nie wystarcza— pożyczkę na przeciąg lat 20, od czego pobierany jest procent 3%. Mieszkańcy jednak obowiązani są ze swej strony wnieść 1/3 sumy przyznanego im przez rząd zasiłku, jak również uiszczać corocznie rb. 163 na potrzeby szkolne. Z tego rb. 80 przeznacza się na opał, rb. 48 na stróża, materyały piśmienne i t. p., rb. 20 na reparacyę domu i rb. 15 na książki i pomoce naukowe.

Z chwilą powstania nowych szkół, zostanie podniesione i wynagrodzenie nauczycieli elementarnych. Etat w tych świeżych rozsadnikach wiedzy początkowej będzie podwyższony do rb. 360, gdy dziś nauczyciele w pow. radzymińskim pobierają zaledwie rub. 300, z czego jeszcze pewną ilość strąca się na emeryturę.

Nowa Gazeta
poświęcona wszelkim zjawiskom życia społecznego
R. 5, 1910, no 75

Loading

Autora wspiera

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.