Związek Strzelecki w Radzyminie

W Radzyminie dzięki staraniom komendanta pow. Z. S. oraz kierownictwa powiat rozpoczął pracę jesienną uroczystością, która dobitnie cechuje charakter prac Zw. Strzeleckiego. Nowy rok rozpoczęliśmy w Radzyminie nabożeństwem w kościele parafjalnym, skąd udaliśmy się do świetlicy Z. S., gdzie po przywitaniu się z licznie zebranymi zawodnikami miejscowymi z okolic, dokonano zdjęcia fotograficznego.

Komitet powiatowy Z. S. w składzie: starosty p. Morawskiego, komendanta p, w. kpt. Krzemińskiego Wacława, dyrektorki seminarjum nauczyciel. – ob. Dudkówny Eugenji, prezesa pow. zarz, Z. S. ob. Łojewskiegc Stanisława, prezesa oddz. burmistrza ob. Marszała, sekretarza pow. zarz. Z. S. ob. Szymborskiego, skarbnika ob. Karczewskiego, i komendanta pow. Z. S. ob. Spatzjera, po obradach udał się na strzelnicę, gdzie prezes ob. Łojewski przyjął raport i powitał zawodników w obecności przedstawicieli komendy okręgu Nr. 1 Z. S, ob. Serockiego — sędziego zawodów i ob. Okroją z ref. wych. obyw.

Po zawodach strzelcy z Radzymina zebrali się przed budynkiem powiatowej komendy p. w. Na pierwszym planie (od lewej): ob. kpt. Krzemiński, komendant powiatowy p. w. ob. Wilamowski komendant straży pożarnej, ob. por. Szpatzier, komendant pow. Z S., ob. burmistrz Marszał, ob. Serocki z Kom. Okr. I, ob. orezes Łojewski, ob. komend. Sztandar, ob. inż. Płoszko, ref. wych. obyw. i ob. instr. Musiałowski.
Po zawodach strzelcy z Radzymina zebrali się przed budynkiem powiatowej komendy p. w. Na pierwszym planie (od lewej): ob. kpt. Krzemiński, komendant powiatowy p. w. ob. Wilamowski komendant straży pożarnej, ob. por. Szpatzier, komendant pow. Z S., ob. burmistrz Marszał, ob. Serocki z Kom. Okr. I, ob. prezes Łojewski, ob. komend. Sztandar, ob. inż. Płoszko, ref. wych. obyw. i ob. instr. Musiałowski.

Zawody rozpoczęto odegraniem “Brygady” i oddaniem pierwszego strzału honorowego przez ob. ob.: Łojewskiego, Spatzjera, Wilanowskiego — komendanta Straży Pożarnej Ochotniczej Serockiego oraz Okroją. Ogniem kierował kpt. Krzemiński Wacław, obok zaś przyglądali się ogniom ob. mjr. Łobodowski Karol i ob. Domoradzki Tomasz. Do zawodów stanęło 61 zaw., z których 24 zdobyło Odznakę Strzelecką kl, III.

Na uwagę zasługuję uroczysta akademja w 13 rocznicę święta niepodległości. W pięknie udekorowanej sali kina „Europa” przy szczelnie zapełnionych miejscach przez miejscową ludność — rozpoczęto uroczystość odegraniem przez orkiestrę Straży Pożarnej Hymnu Narodowego, poczem ref. wych. ob. Okrój wygłosił okolicznościowe przemówienie, poczem rozpoczęła się część artystyczna i muzykalno-wokalna, co dopełniło imponującej całości akademji. Entuzjazm i zapał wśród licznie zgromadzonej publiczności znalazł swój wyraz w masowem wzięciu udziału w jesiennych zawodach strzeleckich, które odbyły się w niespełna tydzień po akademji. Na zakończenie podkreślić należy pracę na polu p. w. i w. f. ob. kpt. Krzemińskiego Wacława, który niezmordowanie pokazał co i w jaki sposób można urządzić w Radzyminie i jaką rolę w tym wypadku odgrywają zastępy przysposobienia wojskowego.

Strzelec
organ Związku Strzeleckiego
R.11 (1931), nr 50

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.