Groźny pożar

W odległości 1½ kilometra od Kobyłki, a 2 klm. od Wołomina leży majątek Klucz Ręczajski, który częściowo jest parcelowany przez właścicieli pp Helenę i Stefana Nasfeterów. Z majątku tego obejmującego 1000 mórg lasu, wydzielono piękny ośrodek, w którym zamieszkują właściciele w starym, obszernym dworze, przerobionym z dawnej leśniczówki. W sobotę wieczorem wskutek wadliwej konstrukcji przewodów kominowych powstał we dworze pożar. Ogień w bardzo krótkim czasie objął cały jednopiętrowy budynek. Zaalarmowano straż ogniową w Wołominie. Zanim nastąpiła mobilizacja strażaków-ochotników upłynęło 2 godziny. Dom spłonął całkowicie.

Akcję ratunkową utrudniał wielki mróz, gdyż w wielu studniach woda zamarzła. Silny, gwałtowny wiatr powiększał natężenie ognia, rozdmuchiwał płomienie. Sytuacja była szczególnie groźna z tego względu, że płonący budynek znajdował się w pobliżu lasu. Straty są bardzo wielkie.

W domu znajdowały się niezwykle cenne meble antyczne. Była tam doskonale urządzona palmiarnia. Spłonęły również inspekty. Meble i sprzęty domowe wogóle nie były ubezpieczone. Pp. Nasfeterowie posiadają dom i kino w Wołominie, a w Warszawie biuro filmowe i wytwórnię filmów. Ostatnio zrealizowali film „Kobiety nad przepaścią”. Okazuje sią, że dwór pp. Nasfeterów był ubezpieczony na 17 tysięcy złotych.

Kurjer Warszawski – wydanie wieczorne
R. 118, 1938, no 349

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.