Z polecenia władz, wójtowie organizują Komitety Uczczenia Pamięci Poległych w walkach o niepodległość. Okazuje się, że chodzi o wznoszenie pomników mniej lub więcej skromnych, które maj budowane ze składek ludności.
W tej sprawie otrzymujemy charakterystyczną dla nastrojów ludności wiadomość z okolic Warszawy, z miejscowości Kobyłki. Dnia 9 sierpnia odbyło się na wezwanie wójta zebranie organizacyjne, na którym dyskusja potoczyła się w kierunku nieco odmiennym. Wszyscy przedstawiciele różnych związków i stowarzyszeń, których przybyło trzydziestu kilku na ośmdziesięciu zaproszonych, oświadczyli się kategoryczmie przeciw projektowi wznoszenia jakichś pomniczków, a jednogłośnie oświadczyli się za wybudowaniem szkoły, na której murze można i należy umieścić odpowiednią tablicę, któraby w pamięci młodzieży utrwaliła ofiarę ojców. W czasie dyskusji nadmieniono, że około 400 dzieci nie może w tej gminie uczęszczać do szkoły z powodu braku odpowiednio obszernego budynku szkolnego.
Na czele wybranego komitetu stanął prof. Uniw, J. P. M. Handelsman, zamieszkały w Kobyłce, a w skład komitetu weszli najpoważniejsi obywatele tej miejscowości.
Uchwała, którą przytoczyliśmy powinna znaleźć donośne echo w całym kraju.
Robotnik – centralny organ P.P.S.
R.40 [i.e.44], nr 226
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours