historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne Marki religia Ząbki życiorysy

Ks. Leonard Szpądrowski
0 (0)

Urodził się w 1872 r. w opatowskiem. Uczęszczał do gimnazjum w Warszawie, gdzie w 1890 r. wstąpił do Seminarium Duchownego, w roku 1895 został wyświecony na księdza i został skierowany na swój pierwszy wikariat w Warce. Następnie pracował w Żbikowie i Jeżowie a od 1898 r. w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. W 1904 r. został mianowany proboszczem w Godzianowie pod Skierniewicami, skąd przeszedł do parafii Leoncin-Głusk. Następnie był kapelanem przy kaplicy w Skolimowie, proboszczem w Ząbkach, a od 1922 r. proboszczem w Markach.

Na wszystkich stanowiskach, które zajmował w ciągu swojego życia odznaczał się ks. Szpądrowski wielką pracowitością i oddaniem się swoim obowiązkom. Cechowała go zawsze wielka powaga, rozumienie sprawowania odpowiedzialnych funkcji i zaangażowanie w wykonywanie powierzonych zadań.

Ks. Leonard Szpądrowski urodził się jeszcze gdy Polska była pod zaborami. Gdy był młodym kapłanem współdziałał z księżmi patriotami, budząc w narodzie i konfratrach ducha patriotyzmu, przeciwdziałając polityce układów i ugody. Będąc sekretarzem tego koła brał czynny udział w wydawaniu przez nie pisemek i ulotek podziemnych. Brał również udział w podtrzymywaniu kultu wśród unitów, chrzcząc im dzieci, dając śluby i wydając konspiracyjne pisma.

Oprócz działalności duszpasterskiej posiadał ks. Szpądrowski szczególne zainteresowanie malarstwem. Sam malował portrety olejne i kredowe oraz posiadał duże zbiory obrazów1.

  1. Por. WAW XXI, 1931, nr 9, 390 n.

 609 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.