historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń samorząd Strachówka wycinki wydarzenia

Lud podwarszawski ku czci roku 1863
0 (0)

Pomnik na grobie 18 powstańców w okolicy Tłuszcza

Na pobojowisku z Powstania Styczniowego, pod wsią Boruczą (pow. radzymiński), w odległości 10 km. od Tłuszcza, stanął pomnik na mogile 18 powstańców, którzy dnia 25 marca 1864 r. po krwawej bitwie z moskalami, polegli tam, osaczeni przez kozaków. Ludność okoliczna przez przeszło 70 lat pielęgnowała tradycję kultu tego bohaterstwa, dając temu wyraz nawet w czasach najgorszego ucisku podczas niewoli rosyjskiej, kiedy nocą i ukradkiem składano kwiaty na mogile powstańców. W wolnej Polsce mieszkańcy całej gminy Międzyleś, do której Borucza należy, rozpoczęli z własnej inicjatywy zbierać składki na budowę kamiennego pomnika ku czci poległych powstańców,  a komitet miejscowych gospodarzy z wójtem gminy p. Feliksem Dudzikiem i sekretarzem Janem Gawlińskim na czele doprowadził to piękne dzieło do końca.

Na uroczystość poświęcenia tego pomnika dnia 14 b.m. przybyło z Warszawy dwoje weteranów 1863 r. pp. Fabjanowska i Milczarski pod opieką przedstawicieli Tow. Przyjaciół Weteranów pp. M. Malewskiej i inż. Kraskowskiego oraz starosta radzymiński p. Morawski, poseł Kielak, komendant powiatowy P.P. p. Karczewski, prezes Straży Pożarnej p. Wilamowski na czele oddziału z Tłuszcza z orkiestrą — wreszcie liczne organizację ze sztandarami, młodzież szkolna i kilka tysięcy okolicznej ludności.

Po mszy polowej ks. Roguski, proboszcz z Kłębowa, dokonał poświęcenia pomnika i wygłosił gorące przemówienie — poczem odbyła się defilada Straży pożarnej i innych organizacyj oraz banderji konnej przed p. starostą i weteranami.

Na zakończenie młodzież szkolna odegrała na scenie pad gołem niebem sztukę patrjotyczną na tle r. 1863, połączoną z deklamacjami, śpiewami i orkiestrą.

Przybyłych gości podejmowali serdecznie pp. Daleccy, właściciele majątku Tadeuszów.

Naród i wojsko
Nr 15, 20 czerwca 1936 r.

 711 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.