wiadomosci handlowe e

Mury po fabryce pasów

W dobrach Kobyłce powiecie Stanisławowskim leżących, o mil dwie od stolicy odległych, znayduią się mury pozostałe po fabryce Pasów, 54 łokci długie, restauracyi potrzebuiące. (*) Mury te zdatne są do fabryk; pośrodku bowiem budowy żadnych ścian niema, dla tego, aby cała przestrzeń wewnętrzna, na warsztaty użytą bydź mogła; kominy zaś znayduią się w ścianach podłużnych bocznych.

O pół ćwierci mili od Kobyłki, znayduie się stawek maiący młyn wodny o trzech kołach, w którym folusz mógłby bydź zaprowadzonym; właściciel teraźnieyszy do traktowania z fabrykantem podaie następuiące warunki:

1. Mury te chce gratis odstąpić na założenie fabryki.

2. Do wyrestaurowania tych murów, doda materyały na gruncie znayduiące się, to iest cegłę i drzewo bezpłatnie; a nawet materyały te bezpłatnie dostawi w mieysce restauracyi.

3. Od wszelkiey opłaty czynszu, uwolni fabrykanta przez lat sześć, od daty układu zawrzeć się maiącego.

4. Na czas dalszy kontentować się będzie czynszem następuiącym:

  1. Od placu zabudowań, od każdego łokcia kwadratowego na rok po iednym groszu.
  2. Z ogrodów przy zabudowaniu, od każdego sążnia kwadratowego na rok, po iednym groszu.
  3. Z pola ornego, ieżeliby fabrykant chciał takowego udziału, od morgi orney 200 prętów kwadratowych obeymuiącey, po złotych dziesięć.
  4. Z łąk od każdey morgi takieyże po złotych ośmnaście.

 

*) Fabryka pasów w Kobyłce słynęła za Stanisława Augusta; fabryka w Kobyłce i nowo przez Tyzenhauza założona na Horodnicy w Grodnie, dostarczały naypięknieyszych pasów, stanowiących główny ozdobę poważnego ubioru oyców naszych. Z upadkiem kraiu, upadły prócz innych, obie te fabryki; upadek fabryki w Kobyłce, przyspieszony podobno został zaszłą tam bitwą w r. 1794 przy końcu Października, w skutek którey miasteczko i fabryka wiele ucierpiały. Ale naygłównieyszą iey ustania przyczyną był bez wątpienia w owym iuż czasie słabieiący, (a za dni naszych zupełnie zarzucony zwyczay noszenia stroiu polskiego, który teraz do miłych iuż tylko wspomnień przeszłości naszey należy.

Wiadomości Handlowe
10 lipca 1830, nr 78

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.