odezwa  e

Odezwa Związku Zawodowego Robotników Przemysłu Chemicznego w Polsce

Związek Zawodowy Robotników Przemysłu Chemicznego w Polsce
Oddział Marki — Sekcja Ceramiczna

Do robotników cegielni! Do wszystkich robotników: Marek, Radzymina, Zielonki, Kobyłki i okolic! Ani grosza obniżki! Ani jednej cegły nadróbki! Ani jednego robotnika do redukcji!

TOWARZYSZE! TOWARZYSZKI!

W tym roku jak i w ubiegłych latach fabrykanci przypuścili atak na nasze zarobki. W tym roku, jak i w ubiegłych latach odpowiedzieliście kapitalistom walką. Przypomnijmy strejki w 30 i 31 roku, gdy wodzowie Chadecji i P. P. S. haniebnie zdradzali naszą sprawę zaprzedając strejk fabrykantom. Zdrajcy ci dopomogli kapitalistom oberwać nasze zarobki z 4.50 zł. w roku 28 do 1.50 zł. w tym roku. Obecnie również Chadecja wierna swym zdradzieckim tradycjom próbowała złamać walkę. Ale walkę tę prowadzi związek robotniczy stojący na straży interesów robotniczych. Walkę tę prowadzi wspólnie z komitetami strejkowemi przez nas samych wybranemi. Walki tej nie potrafiły złamać ani próby Chadecji, ani manewry kapitalistów, ani aresztowania naszych przedstawicieli.

Precz przepędziliśmy przekupionych przez fabrykantów łamistrajków. Strejki solidarnościowe i pomoc pieniężna z cegielni Mareckich, z Garbarni, Guzikarni, Browaru, od robotników z robót publicznych w Radzyminie, od chłopów okolicznych wsi — wykazały burżuazji, że cały proletarjat miasta i wsi potrafi solidarnie bronić swych wspólnych spraw. Przeciwstawiliśmy wspólnemu frontowi kapitalistów — jednolity front proletarjacki.

I część fabrykantów Mareckich, Radzymińskich ustąpiła. Cofnęła swój atak. Ale walka nie jest jeszcze skończona. Wywieszenie ceny przez rozmaitych Więcków nie zadowolni robotników. Nie damy się wziąść na żadne umowy na „pysk”. Robotnicy przystąpią do pracy dopiero po uzyskaniu wszystkich żądań, opracowanych wspólnie z nami przez komitety strejkowe Związku. Dopiero po podpisaniu umowy zbiorowej.

WARUNKI NASZE:

Formiarz — 2.00 zł. Dniówka — 4-00 zł.
Trat — 1.00 zł. Dniówka — 2-50 zł. dla kobiet.

Reszta — ceny zeszłoroczne uzależnione od miejscowych warunków na poszczególnych cegielniach.

Ani jednej cegły nadróbki! Regularne wypłaty!
Łapki dla gorących! Uznanie delegacji fabrycznych i Związku!
Szufle dla traciarzy! Fartuchy dla formiarzy!
Zapłata delegatom za czas stracony na załatwianie konfliktów! Nie wypłacanie cegłą! 
8-mio godzinny dzień pracy! Zapłata za cały czas trwania strejku!
Angielskie soboty! Podpisanie umowy zbiorowej!
Nieskrócone urlopy!

Fabrykanci muszą swemi podpisami zagwarantować wszystkie żądania zawarte w umowie zbiorowej. 5 tygodni strejku musi nam przynieść pełne zwycięstwo.

TOWARZYSZE! TOWARZYSZKI!

W dniu 28 maja odbyło się Walne Zebranie Związku przy obecności wszystkich robotników cegielnianych Marek, oraz przedstawicieli, Radzymina, Zielonki, kobyłki. Na zebraniu robotnicy wyrazili pełne zaufanie dla dotychczasowego kierownictwa Związku. Robotnicy uznali że przez cały czas strejku stali oni na stanowisku obrony spraw robotniczych. Zebranie wykazało że robotnicy zrozumieli że tylko poprzez zorganizowaną walkę potrafią obronić swych praw. Nowo wybrany Zarząd wzywa wszystkich robotników do organizowania się w Związku. Niech nikogo nie zabraknie w szeregach Związku Robotniczego.

KOBIETY i MŁODZIEŻ!

Wy również wybierajcie swych przedstawicieli do Zarządu. Dopomóżcie nam w organizacji.
Brońcie się przed śmiercią głodową, którą chcą wam zadać kapitaliści!
Brońcie i żądajcie uznania Waszych przedstawicieli!
Brońcie swego Związku organizacyjnego!
Wszyscy na pomoc strajkującym!
Robotnicy Radzymina, Zielonki, Kobyłki, Rózciszewa — trwajcie w walce aż do zwycięstwa!
Niech żyje strejk strycharzy aż do zwycięstwa! Precz ze zdradzieckiemi wodzami Chadecji i P. P. S.!
Niech żyje pomoc strejkującym! Niech żyje Robotniczy Związek Zawodowy! Precz z łamistrajkami!

ZARZĄD

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.