Odsłonięcia pomnika bohaterów z 1920 r. w Tłuszczu

W d. 10 b.m., w Tłuszczu pod Warszawą, odbyło się odsłonięcie pomnika bohaterów, poległych w tej okolicy, w pamiętnych dniach sierpnia 1920 r. Polową mszę św. odprawił kanclerz kurji polowej, ks. prałat Jachimowski, w asystencji dwuch kapłanów miejscowych. Obok cmentarzyka, kryjącego szczątki żołnierzy z t.zw. dywizji warszawskiej (21, 36, 30 p.p. oraz 9-ty dywizjon art. konnej, i współdziałający z nimi 41 pułk „dzieci suwalskich”), ustawiły się oddziały honorowe dywizjonu wojsk kolejowych, odbywającego w tem miejscu manewry, kolejowego przysposobienia wojskowego, harcerzy, okolicznych straży ogniowych, „Strzelca”. Z obu stron ołtarza zajęły miejsca poczty sztandarowe b. armji jen. Hallera, dowborczyków i organizacji społecznych. Na samym cmentarzyku ustawiono wartę honorową czwórek żołnierzy w historycznych mundurach piechoty z r. 1831, oraz powstańców z 1863. Bokiem do pomnika, z dwuch stron stanęli legjoniści, w mundurach kawalerji Beliny.

Po nabożeństwie, w czasie którego, podczas Ofiary i Podniesienia, strzały honorowe oddawała artylerja pociągu pancernego, dokonano odsłonięcia pomnika dłuta artysty rzeźbiarza Witkowskiego, a wzniesionego staraniem Pol. Tow. opieki nad grobami poległych bohaterów. Przemówienie wygłosił ks. kanclerz Jachimowski, w słowach podniosłych sławiąc tych, którzy „rubinu swej krwi serdecznej nie szczędzili za wolność Polski i stolicy”.

Imieniem władz rządowych przemawiał p. dyr. Tryliński. Po przemówieniu delegata P.T.O.N.G.P., głos zabierali przedstawiciele innych organizacji i stowarzyszeń, a między nimi p. Borówka w imieniu „Hallerczyków” i por. M. Wereszczaka, w imieniu „Dowborczyków”, delegaci miejscowego komitetu budowy pomnika i władze gminne.

W chwili odsłonięcia pomnika, armaty pociągu pancernego oddały sześć wystrzałów honorowych. Mogiłę, dosłownie, zasypano wieńcami i kwieciem.

Po tej uroczystości nastąpiła defilada wojska i organizacji przysposobienia wojskowego.

Kurjer Warszawski
R.113, nr 251
(11 września 1933) – wyd. poranne

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.