informator przemyslu miejscowego

Palące problemy Huty

Warszawska Dyrekcja Przemysłu Miejscowego administruje obecnie 13-ma zakładami przemysłowymi, a mianowicie: w branży metalowej — 4 zakłady, w branży mineralnej — 3 zakłady, w branży chemicznej — 2 zakłady, w branży drzewnej — 2 zakłady, w branży włókienniczej — 1 zakład, w branży budowlanej — 1 zakład. Do największych naszych zakładów należy Huta Szklana „VITRUM” w Wołominie, przejęta przez Warsz. Dyrekcję Przemysłu Miejscowego od Zjednoczenia Materiałów Budowlanych Okr. Warszawskiego, które zrezygnowało z jej prowadzenia. Istotnie, huta była mocna zniszczona, dach nad wannami zawalony, brak najprostszych urządzeń technicznych i magazynów.

W ciągu dwu lat naszej administracji huta z wygospodarowanych funduszów odbudowała dach nad halą, zbudowała nową szmelcernię i nowe magazyny. Huta pracuje na dwie zmiany, dając zatrudnienie 300 pracownikom. Normalną produkcję stanowią butelki monopolowe dla Państwowego Monopolu Spirytusowego i izolatory dla Ministerstwa Komunikacji; w sezonie letnim produkuje się również słoje, gąsiory i opakowania szklane. Miesięczna wartość produkcji wynosi przeszło 9 milionów.

Huta posiada własne domy robotnicze, które jednakże nie rozwiązują dużych trudności mieszkaniowych w obszarze podstołecznym. Dlatego też Dyrekcja Przem. Miejscowego zamierza wybudować w roku przyszłym nowe domy robotnicze, które rozwiążą ten palący problem.

Ogólnopolski Informator Przemysłu Miejscowego
1947/1948, R. 2/3, nr 8/9

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.