Parafia św. Izydora w Markach (VII)

Ważniejsze darowizny na rzecz kościoła i parafii

Z lipca 1919 r. pochodzi akt darowizny gruntu w ilości 4 morgów i 15 prętów (tj. około 2,5 h – RK) z przeznaczeniem na potrzeby parafii św. Izydora w Markach. W odpisie tegoż aktu czytamy: E. Briggs i S-ka w Markach, – Pan Alfred Briggs oddaje na wieczystą własność parafii rzymsko-katolickiej św. lzydora w Markach, działkę ziemi przestrzenią cztery morg dziewiętnaście prętów, granicząca: od wschodu z gruntami Paciorkowej od zachodu z gruntami Mańków, od południa z drogą wiodącą z Marek do Siwek i od północy z rzeką Zonzą (tak też w tamtych czasach nazywano rzekę Długą – RK). Darowiznę parafia przyjęła wdzięcznością, a sam akt potwierdzono wpisem do księgi wieczystej9.

Była to więc kolejna darowizna na potrzeby kościoła i parafii rodziny Briggsów tak wielce zasłużonej dla rozwoju Marek.

1936 – Pani Grabowska z ulicy ks. Bandurskiego ofiarowuje na odnowienie kościoła i Wielkiego Ołtarza sumę 210 rubli w złocie10.

Ważniejsze inwestycje poczynione w kościele i parafii w latach 1917-1945

 • 1917
  Oddanie do użytku cmentarza parafialnego
 • 1916
  Zakup działki ziemi od Rozalii z Borkowskich Grabowskiej na drogę do cmentarza parafialnego.
 • 1920
  Budowa nowego ołtarza Matka Boskiej Częstochowskiej. Ołtarz wykonano z drzewa dębowego, natomiast płaskorzeźby na nim umieszczone przedstawiające postacie św. Dominika i św. Antoniego oraz ornamentykę wykonano z drzewa lipowego. Postacie świętych pomalowano na kolor kości, a ornamenty zostały pokryte złotą farbą. Ołtarz wykonano w pracowni artysty Antoniego Jastrzębskiego za sumę 500.000 mp. Sam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej namalowany został przez artystę plastyka Panią Ciszewską za 40.000 mp. Ołtarz wyposażony był w mechanizm, dzięki któremu obraz Matki Bożej Częstochowskiej mógł być uroczyście odsłaniany i zasłaniany. Mechanizm ten funkcjonował jeszcze na początku lat 60-tych. Na wykończonym ołtarzu umieszczono wyryty w drzewie napis “Ołtarz ten zbudowano w 1921 r. staraniem ks. D. Budzejko i A. Jastrzębskiego”11
 • 1924
  Zbudowano przy plebani nową studnię, która kosztowała 400 zł. W kuchni na plebani zainstalowano pompę ręczną do pobierania wody i umieszczono zlew. Pobudowano też nowy mostek wyjazdowy na szosę radzymińską Ze składek parafian opłacono koszty wykonania bogato zdobionej chorągwi poświęconej Najświętszemu Sercu Pana Jezusa i patronowi parafii św. Izydorowi. Przystąpiono do restauracji wnętrz kościoła. Zabezpieczono dachówkę na wieży kościelnej przed spadaniem.
 • 1926
  W kościele w Grodzisku – filii parafii mareckiej przeprowadzono gruntowne prace restauracyjne; odmalowano ściany i sufit. Na suficie namalowano wizerunek św. Michała Archanioła. Odnowiono i pomalowano farbą olejną ołtarz, balustradę i chór. Koszty wyniosły 800 zł. Pani Flora Briggs (żona Alfreda) ofiarowała dla kościoła fisharmonię. Kosztem 200 zł założono na plebani światło elektryczne.
 • 1930
  Z wieży kościelnej usunięto dachówkę, która odpadając
  uszkadzała z kolei dachówkę pokrywającą dach kościoła. Na miejsce dachówki wieżę kościoła pokryto ocynkowaną blachą.
 • 1932
  Gruntownie odnowiono wnętrze Świątyni. Prezbiterium
  pokryto barwnymi malowidłami nawiązując ornamentyką do roślinnych motywów biblijnych (krzewy winnej latorośli, kłosy zboża). Na mareckim cmentarzu założono studnię wierconą. Prace te z wykorzystaniem własnego materiału i robocizny jako dar dla parafii wykonał Pan Sosnowski ze Strugi12.
 • 1933
  Zakupiono nową chrzcielnicę, którą ustawiono w kaplicy w
  końcu prawej nawy. Założono instalację elektryczną. Położono betonowy trotuar od szosy do głównych drzwi wejściowych  kościoła. Wykonano kanalizację plebani (ścieki odprowadzono do lokalnego szamba). Zakupiono 50 nowych dębowych ławek, wykonanych w stylu gotyku nadwiślańskiego.
 • 1935
  Uroczyste poświęcenie nowo wybudowanego Domu
  Katolickiego, w którym znalazło Się mieszkanie dla wikariusza i służby kościelnej, sala widowiskowa, w której odbywały się spektakle teatralne 1 filmowe posiadająca ok. 300 miejsc, scena teatralna z dwoma garderobami. Został nabyty piec typu amerykańskiego do ogrzewania świątyni (kosztował 1300 zł).
 • 1939
  Rozpoczęto budowę kaplicy pogrzebowej przy wejściu na
  cmentarz. Prace zostały przerwane przez wybuch II wojny św.

 1. AP, KP s. 37, Aneks, załącznik nr 21, fot. nr 11.
 2. AP, zbiór akt, załącznik do KP. s. 4.
 3. APM, KP, s. 40, oraz TD
 4. WP, wrzesień 1932 s. 2.

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.