historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń sport Struga wycinki wydarzenia

Pierwsze polskie wyścigi samochodowe

Po raz piąty od ukończenia strasznej nawet dla zwycięzców wojny, Automobilklub polski złożył dowód przed sportową publicznością niestrudzonych swych wysiłków zmierzających do rozwoju naszego sportu samochodowego. Tym razem urządza on w dniu 8 października I-sze polskie wyścigi samochodów, motocykli, sidecar’ów (motocykle z wózkiem ) i cyclecar’ów (trzykołówki). Odbędą się one na specjalnie w tym celu przygotowanym torze, biegnącym od miejscowości Struga — Czarna Struga — szosą poprzeczną do szosy Zegrzyńskiej, Zegrzyńską do Radzymińskiej – Radzymińską z powrotem do Strugi.

Obwód toru wynosi 14.546 klm. i będzie trzykrotnie przez każdego z uczestników przejechany. Okoliczność ta da widzom możność dokładniejszego określenia techniki współzawodników i bliższego zapoznania się z jakością uczestniczących maszyn.

W wyścigu wezmą udział na motocyklach panowie: Choiński, M. Jabrzemski, W. Mrajski, K. Załęski; na Garley’ach: Davidson, Kapałczyński i H. Liefeld na Triumph’ie i Michalak na „Indian”. Na sidecar’ach marki Harley Davidson 11 HP. pp.: R. Kosiński i A. Orzechowski. Cyclecar „Morgan” 9 HP. prowadzić będzie p. K. Pastuszenko.

Udział na samochodach zgłosili pp.: W. Zagórski na „Opel” i “Dixi“, T. Heyne „Laurin i Clement”, H. Liefeld ”Hispano-Suiza“, p. Bitschan „Minerwa”, C. Zbierański „Nagant”, J. Herse „Renault”, Bergman „Panhard Levassor”, Braun „Dixi“, Woźniakowski „Revere”, C. Sknurzyl „Premier” i J. Michalski na 8 konnej „Pahard Levassor”.

Początek wyścigów o godz. 10 r., przypuszczalny koniec o godz. 17. Dojazd kolejką marecką do stacji Struga. Pociągi odchodzić będą co 15 minut. Wygodne loże, trybuny, zarezerwowane miejsca dla prywatnych samochodów i pojazdów, bufet, no i jak należy przypuszczać śliczna pogoda zapewniona.

Junzał

Polska Zbrojna
pismo codzienne
R.2, nr 273 (7 października 1922)

 680 odsłon,  2 odsłon dzisiaj

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.