pamietniki pradzynskiego e

Poruszenia zaczepne

Do JWgo Generała Krukowieckiego

Dnia 17 lutego 1831.

Generał Skrzynecki miał do czynienia większą część dnia dzisiejszego z dwoma dywizyami piechoty, 24 działami, za któremi ukazywała się i jazda, ustąpił poza rzeczkę Rządzę przed Stanisławów. Gen. Żymirski był także atakowany mniejszą siłą, jak się zdaje, przez korpus Geismara. Znajduje się w Mińsku.

Wiadomości, odebrane od Jadowa i Kamieńczyka, nie donoszą o żadnych kolumnach nieprzyjaciela. Według wszelkiego do prawdy podobieństwa obiedwie kolumny nieprzyjaciela na trakcie stanisławowskim i mińskim odnowią rano swoje poruszenia zaczepne. Wódz naczelny zamyśla uderzyć na tę, która traktem stanisławowskim ku Stanisławowu postępować będzie. W tym celu JWny Generał zechcesz uskutecznić zaraz za odebraniem niniejszego następujący ruch przygotowawczy: Gen. Giełgud z brygadą swoją i pułk 3-ci strzelców konnych mają się udać do wsi Ręczaje, na drodze od Turowa do Stanisławowa. Do tejże wsi Ręczaje ma się udać artylerya konna, którą JWny Generał masz przy sobie. Gdyby stan drogi, prowadzącej z Tuła do Ręczaj, nie dozwolił gen. Giełgudowi prowadzić tam swojej artyleryi pieszej, mają odesłać w tył, ku Turowu.

Sam JWny Generał, zostawiwszy pułk Mazurów jako zasłonę stanowiska, obecnie przez JWgo Generała zajmowanego, zechcesz się udać z brygadą gen. Małachowskiego do Mostówki i Zagórznowizny, gdzie będziesz tworzył rezerwę dla grenadyerów Milberga, którzy się udają do Zabrańca, dla brygady gen. Giełguda w Ręczajach i oko mieć będziesz na przeprawy pod Tułem i Kraszewem.

Dla większego pośpiechu gen. Giełgud odbiera rozkaz wprost ze Sztabu głównego.

Pułkownik Jankowski odbiera rozkaz pozostawienia dwóch szwadronów w Zegrzu, którzy (s) wspólnie z będącym tam batalionem mają pilnować mostu. Z dwoma szwadronami ma się znajdować osobiście w Nieporęcie, resztę zaś swojej komendy ma wysłać przodem do Grodziska.

Pamiętniki generała Prądzyńskiego
T. 4 – Dodatki do pamiętników Prądzyńskiego

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.