Produkujemy “jenajskie szkło”

Przemysł krajowy przystąpił ostatnio do produkcji szeregu importowanych dotychczas wyrobów ze szkła technicznego, posiadającego właściwości tzw. szkła jenajskiego, które odznacza się dużą odpornością na zmiany temperatury i działanie kwasów. M. in. w hucie „Wołomin” uruchomiono produkcję cylinderków do strzykawek lekarskich. Zapotrzebowanie służby zdrowia na ten ważny artykuł będzie można obecnie pokryć w znacznej części z produkcji krajowej.

Drobny przemysł spółdzielczy rozpoczął produkcję tzw. tłuszczomierzy — instrumentów do badania zawartości tłuszczu w mleku. Przedsiębiorstwa mleczarskie otrzymają w br. 500 tys. sztuk tłuszczomierzy krajowego wyrobu. Dzięki opanowaniu wytwórstwa wysokogatunkowego szkła technicznego, w którym specjalizuje się przede wszystkim huta „Wołomin“, zwiększono o 40 proc. produkcję tzw. szkła laboratoryjnego i aptecznego — zlewek, probówek, ampułek itp.

W toku przygotowania znajduje się produkcja termometrów lekarskich, do których rurki będą dostarczać huty “Wołomin”, “Wałbrzych” i “Laura”. Uruchomiony ma być tez w najbliższych miesiącach
wyrób szkła kolorowego dla urządzeń sygnalizacyjnych.

Trybuna Robotnicza
1954, nr 70

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.