Stacja Tłuszcz zajęta

Raport

Dnia 11 XI przed wieczorem komenda miejscowa Postoliska przy pomocy komendy miejscowej Tłuszcz i cywilnych ludzi zajęła po krótkiej strzelaninie stację Tłuszcz. Strat żadnych ani po stronie naszej, ani po niemieckiej. Zdobyte zostały karabiny w liczbie 30, nieuszkodzone urządzenia stacyjne, maszyna do pisania. Dnia 11 XI w nocy wymaszerowali Niemcy z Jadowa do Łochowa, zostało ich tylko 8 (przed wymarszem uciekł jeden poznańczyk), a moi ludzie rozbroili 6-ciu Niemców w różnych punktach miasta; w nocy przyjechało 4 żołnierzy Wehrmachtu z Mińska Mazowieckiego i przy pomocy tychże chcieliśmy rozbroić pozostałych Niemców. Ci zaczęli strzelać, przy czym zabili nam jednego człowieka z POW; z Niemców jeden ciężko ranny, reszta, korzystając z ciemności, uciekła przez ogrody do Łochowa.

Dnia 12 XI poddali nam się Niemcy stojący na stacji w liczbie mniej więcej 200, zdobyczą podzieliliśmy się z komendą wyszkowską, na której terenie leży Łochów. Do Jadowa wzięto 75 karabinów, 3 konie wierzchowe, 2 rowery, 2 krowy, trochę bagażu. Komendę stacji Łochów objął rotmistrz Salecki z formacji wschodnich, komendę wojskową i służbę pełni POW.

Dnia 14 XI do Jadowa przyjechał sierżant i 8 żołnierzy z Wojska Polskiego w Mińsku Mazowieckim i zażądał złożenia broni i rozejścia się do domów. Otrzymawszy odpowiedź odmowną, odjechał do Mińska, grożąc, że dalej będzie postępował po wojskowemu.

Dnia 10 XI, nie wiedząc jeszcze o ustępowaniu Niemców, ob. Kiliński napadł na żandarmów strachowskich, jednego zabił, a dwu ranił (ob. Kiliński urządził napad ze swoją sekcją).

Dnia 15 XI 1918 r. Komendant Obwodu Przedpełski

CAW-WBH, WBH, sygn. I.341.1.422, mps.

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.