Złoty medal dla firmy A. Zwoliński i S. Czerniewicz

Pomiędzy nagrodami, udzielonemi przez jury wystawy w Częstochowie, zastanawia medal złoty, dla fabryki dzwonów p. f. A Zwoliński i S. Czerniewicz, znajdującej się w Pustelniku, pod Warszawą (st. kolejki Mareckiej).

Opinia jury brzmi:

„Za harmonijne dostrojenie dzwonów, przez firmę wprowadzone, a nigdzie dotąd w naszym kraju nie praktykowane; za czystość dźwięków, obok pięknej ornamentacyi i starannego wykończenia; oraz za ulepszenie okucia nowego systemu i zastosowanie przekręcania dzwonów, chroniące je od rozbicia”.

Zaciekawiony, zwłaszcza ostatnim motywem tak zaszczytnego wyróżnienia, nie mogłem się oprzeć pokusie i udałem się na miejsce; zresztą komunikacya prędka i dogodna.

Zapytałem wprost co znaczy: przekręcanie dzwonów?

— Czy pan był na Wawelu, na wieży, w której wielki “Zygmunt” dzwoni od półczwarta wieku? —odparł zagadnięty.

Zdziwiony odparłem: byłem!

— A zatem musiał pan zauważyć, że ten piękny dzwon w dwóch miejscach, gdzie serce bije o jego dwa boki, nosi już widoczne ślady wklęśnięcia, co z czasem powoduje pęknięcie. I temu właśnie, dodał, zapobiega nasz nowy przyrząd, służący do “przekręcania” dzwonu, aby serce biło kolejno we wszystkie strony.

A system okucia? — spytałem.

Służy do podwójnego celu: Dawniej (a zresztą i dziś), dla wprowadzenia w ruch większego dzwonu, potrzeba było kilku ludzi, co zarazem działało ujemnie na mury. Otóż nowy system okucia usuwa obydwa te błędy: dzwon, choćby olbrzymi, poruszony być może przez lada wyrostka; mury zaś, na których ciężar dzwonu spoczywa, nie odczuwają ciśnienia.

Niedziw zatem, że zakłady, tak postępowe jak. “A. Zwoliński i S. Czerniewcz”, mają wszechstronne uznanie.

To też, oprócz wielu kościołów w kraju i w samej Warszawie, np. św. Augustyna, dzwony firmy funkcyonują: w kat. Lubelskiej (jeden 14,000 fn. drugi 5,000 f.) w Kaliszu (8,000 f.), w kat. kieleckiej (6,000 f) w kościele św. Zygmunta w Częstochowie, na Antokolu w Wilnie, w kościele św. Mikołaja w Kijowie, w Putiłowskich zakł. w Petersburgu, w Łodzi, Tiflisie, Tomsku i t.d. Firma A. Zwoliński istnieje od 1868 r.; od roku zakłady prowadzone są przez obydwóch właścicieli p. f. “A. Zwoliński i S. Czerniewicz”, p. A. Zwoliński prowadzi dział techniczny.

Firma posiada przedstawicieli: w Warszawie, dom handlowy Sierpińskiego; w Częstochowie p. Rydzewski; w Dąbrowie Górn. p. Bibte.

Świat
R. 4 (1909), nr 38

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.