Z Radzymińskiego… Wrzesień 1909 roku.

Z Radzymińskiego piszą do nas: Pomimo że skończył się już sezon letni, dużo osób. pozostało jednak na stałe w Wołominie, do czego się przyczynia taniość mieszkań i produktów spożywczych, wobec znanej drożyzny w Warszawie. Niektórzy, chcąc znaleść jeszcze tańsze locum, przenoszą się do pobliskiego Tłuszcza lub Klembowa, tuż przy nowym przystanku “Górki”, gdzie jest bardzo wygodna i zdrowotna okolica, obfitująca w lasy i wodę bieżącą.

Wołomin obecnie zamieniony zostaje na osadę i utworzona będzie samodzielna gmina, oddzielona od Ręczaj, a to wobec ciągle się zwiększającego ruchu budowlanego i wzrostu ludności dochodzącej już do kilku tysięcy.

Gminy Jadów, Klembów i Małopole otrzymały urzędowe zawiadomienie, że przybywa z Petersburga specjalny urzędnik dla dokonania rewizji ministerjalnej w tychże urzędach.

W parafji Dąbrówka, staraniem miejscowego proboszcza ks. Ignacego Deplewskiego, ufundowano w miejscowym kościele wielki ołtarz gotycki. Zastosowany do stylu świątyni, a to na miejsce drewnianego, który się wypadkowo od lampki płonącej przed Przenajświętszym Sakramentem spalił. Również przystąpiono do obmurowania cmentarza grzebalnego, który bardzo się dopominał zabezpieczenia przed profanacją. Koszt tych robót pokryty jest z funduszów parafjalnych.

Po rzęsistym deszczu, jaki tu spadł w niedzielę ubiegłą, zabrano się do uprawy pól pod zasiew oziminy, czemu dotychczas przeszkadzała nadmierna susza. Wobec braku nawozów naturalnych, a drożyzny sztucznych, żyta siane są przeważnie w przyoranym łubinie i seradeli.

Goniec Wieczorny
no 420

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.