Następną miejscowością, gdzie występują groby ludności niemieckiej czy też pochodzenia niemieckiego, jest Kobyłka (miasto sąsiadujące z Wołominem). Na miejscowym cmentarzu katolickim (przy ulicy ks. Marmo) założonym na początku XIX wieku znajdują się dwie kaplice. Jedna z nich została zbudowana w 1837 roku dla rodziny Pieniążków, ale znajduje się tam również płyta, na której widnieje imię i nazwisko – Adam Bauerertz. Był to lekarz medycyny zmarły w 1917 roku. Niestety w księgach parafialnych kościoła Świętej Trójcy nie znaleźliśmy informacji na temat tej osoby.
Na cmentarzu są również groby innych osób o niemiecko brzmiących nazwiskach, na przykład: Józef Hausman, Leon Bitner, Henryk Klein, Karol Brachfogel. Znajduje się również nagrobek małej dziewczynki – Oleńki Schaefer. Zmarła ona, mając zaledwie kilka lat. Została pochowana w małej metalowej trumnie. Jej rodzice wyjechali zaraz po pogrzebie, a grobem opiekuje się miejscowa ludność.
Dzięki przychylności ks. Jana Andrzejewskiego, proboszcza parafii Świętej Trójcy w Kobyłce, mieliśmy dostęp do raptularzy oraz ksiąg chrztów i zaślubin. Udało nam się odnaleźć informacje na temat Zofii Brachfogel, której grób znajduje się na cmentarzu w Kobyłce.
Niestety inne poszukiwania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów z różnych względów – niektóre księgi nie dotrwały do naszych czasów, część z nich została przekazana władzom cywilnym. Z przekazu księdza dowiedzieliśmy się, że zmarli innego wyznania nie zostali odnotowani w księgach parafialnych.
Beata Lewicka
Magdalena Rozbicka
W poszukiwaniu śladów niemieckich osadników w powiecie wołomińskim
Praca zbiorowa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Wacława Nałkowskiego w Wołominie
pod kierunkiem mgr Beaty Lewickiej i mgr inż. Magdaleny Rozbickiej
wykonana w ramach Europejskiego Programu Edukacyjnego SOKRATES-COMENIUS
Apostolicum, rok 2003
+ There are no comments
Add yours