historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń Lipiny Wołomin wycinki wydarzenia

Echo walki o cmentarz w Wołominie
0 (0)

20 Kobiet skazanych na areszt za samowolny pogrzeb na nieuznanym cmentarzu

Sąd apelacyjny w Warszawie rozważał wczoraj sprawę, która przez analogię przypominała niedawne zajścia na pogrzebie Maślanych. Rzecz dotyczyła zajść na pogrzebie śp. Kazimiery Monczewskiej w Wołominie. Ludność tej osady po usamodzielnieniu wydzielona została z parafji Kobyłki i zaczęła zabiegać o utworzenie cmentarza parafialnego. Wybrane na ten cel tereny na krańcu osady opodal Nowych Lipin, acz ogrodzone na koszt gminy i przygotowane do użytku, zostały zakwestionowane ze względów zdrowotnych. Odmowną decyzję władz tłómaczono intrygami właścicieli okolicznych gruntów i nie dość mocną postawą władz gminnych.

W Wołominie wrzało, zwłaszcza, iż chowanie zwłok w odległej Kobyłce połączone było z dużemi kosztami i wielką mitręgą czasu. Wśród zwolenników cmentarza pod Nowemi Lipinami zrodziła się myśl, aby przez fakt dokonany usankcjonować wolę ludu i w tym celu postanowiono nadać najbliż­szemu pogrzebowi charakter demonstracji zbiorowej. To też gdy wkrótce zmarła w Wołominie śp. Kazimiera Monczewska, tłum, liczący kilkaset osób, przeważnie kobiet, ruszył, z trumną zmarłej na niezalegalizowany cmentarz. Dyżurujący tam posterunkowy Baczyński usiłował przeszkodzić wkroczeniu konduktu żałobnego, otoczono go jednak zwartą ciżbą, uniemożliwiając mu swobodę ruchów. Gdy już zaczęto kopać dół, posterunkowy próbował odebrać ża­łobnikom łopaty, lecz go obalono i odepchnięto.

Gdy stało się zadość woli zbiorowej, musiało się stać następnie zadość powadze władz. Zarządzono ekshumację zwłok Monczewskiej, a przeciw podżegaczom zajścia wytoczono postępowanie karne. Przed warszawskim sądem okrę­gowym stanęło dwadzieścia kobiet, oskarżonych o rozruchy w czasie pogrzebu. Sąd skazał 8 kobiet na tydzień bezwzględnego aresztu, 6 zaś na 3 dni aresztu. Wyrok ten został wczoraj zatwierdzony przez drugą instancję.

Express Poranny
R. 6, 1927, nr 46

 523 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.