Ur. 29 XI 1919 w Ujazdówku-Radomsku – zm. 22 IV 1999 w Wołominie.
Syn Marcina i Marianny z d. Banasiewicz, mąż Barbary Anny z d. Jaworskiej (1926-2001), ojciec Radosława i Moniki. Harcerz 64. Mazowieckiej Drużyny Harcerskiej im. Stefana Batorego w Wołominie. Absolwent Publicznej Szkoły Powszechnej nr 1 (męskiej) w Wołominie (1933). Pracownik w Fabryce Wyrobów Metalowych braci Wajmann w Wołominie (od 1935). Członek Związku Strzeleckiego w Wołominie. Uczeń Szkoły Lotniczej w Ustjanowej k. Przemyśla z siedzibą w Ustrzykach Dolnych i Górnych (1937-1939), uzyskał legitymację pilota szybowcowego II klasy, został skierowany na kurs lotnictwa motorowego w Rumii k. Gdyni.
W 1939 wrócił do Wołomina. Organizator 20-osobowej grupy “Strzelców”, z którą walczył pod Stanisławowem k. Mińska Mazowieckiego (prawdopodobnie 13 IX 1939), gdzie oddziały Wojsk Polskich poniosły poważne straty. “Strzelcy” wrócili do Wołomina, oddział został rozwiązany.
Od 15 VIII 1940 żołnierz Związku Walki Zbrojnej, następnie Armii Krajowej ps. “On”, w pionie propagandy i dywersji, kolporter gazetki Centralnego Organu Obwodu AK Radzymin “Na Przedpolu”. Uczestnik akcji “Burza”. Jeden z najbardziej aktywnych członków plutonu dywersyjnego grupy Wołomin. Walczył w obronie Tłuszcza (30 VII – 2 VIII 1944). Aresztowany przez Niemców (10 VIII 1944), więziony w obozach: Beniaminów, Szymanów, Skierniewice i na terenie Niemiec: w Paderborn, Soest i Eichen k. Siegen – robotnik w Eichener Walzwerk (w młynie).
Uwolniony przez wojska amerykańskie (10 IV 1945), przedostał się do Paryża, służył w Polskiej Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Po zakończeniu II wojny światowej kwaterował w Lille we Francji, w La Louvière w Belgii, w Edynburgu i w Glasgow w Wielkiej Brytanii. W kwietniu 1946 powrócił do Wołomina, pracował w rzeźni przy ul. gen. Władysława Sikorskiego.
Radny Rady Miejskiej w Wołominie, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Obwodu Rajski Ptak” Koło Wołomin, Członek Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę w Warszawie. Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Kombatanckim Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci, Medalem 40-lecia Polski Ludowej, Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem Wojska.
Źródło S. Kielak pa. „Orion”, dz. cyt, s. 83, 165, dokumenty ze zbiorow prywatnych wnuka Radosława Grabinskiego
+ There are no comments
Add yours