Wspaniały dzień konsekracji
25 maja 1919 roku nadszedł wyczekiwany od wielu lat moment. Ksiądz Wacław Koskowski rozpoczął poświęcenie nowego kościoła odprawiając w nim pierwszą mszę świętą. Inauguracyjne kazanie wygłosił ksiądz Antonii Zieliński – proboszcz sąsiedniej parafii w Niegowie. W późniejszych godzinach księża Jakub Dąbrowski z Warszawy, Franciszek Choiński z Goszczyc i Józef Krawczykowski z pobliskiego Sulejowa odprawili analogiczne msze przy ołtarzach bocznych.
Tymczasem w starym, drewnianym kościele trwały laudesy i matutinia, modły przy relikwiach św. Stanisława Biskupa Męczennika, św. Agnieszki oraz św. Felicissimy. Dzień później przeniesiono je z wielką atencją w nowe mury świątyni. Po południu przybył do Postolisk prymas Aleksander Kakowski – najważniejszy wówczas hierarcha kościelny w Polsce. Rankiem następnego dnia dojechał biskup polowy Wojska Polskiego Stanisław Gall. Obaj hierarchowie w otoczeniu licznego duchowieństwa koncelebrowali uroczystą mszę świętą. Biskup Gall oficjalnie konsekrował nowy kościół a kazanie z tej okazji wygłosił znakomity orator, świątobliwy kapucyn z Warszawy – ojciec Wiator Rytel.
Prymas podkreśla ofiarność i pobożność ludu
Uroczystości w Postoliskach obiły się szerokim echem. Tak opisywał te dni autor tekstu z 154 numeru „Kuriera Warszawskiego”:
„[…] Na uroczystość przybył w otoczeniu banderii włościan J.E. Ks. arcybiskup metropolita warszawski, dr Aleksander Kakowski, którego u wrót świątyni powitało liczne zgromadzone duchowieństwo z miejscowym proboszczem ks. Wacławem Koskowskim, oraz tłumne zastępy parafian i obywatelstwa miejscowego z księciem Woronieckim na czele. Po odprawieniu modłów i wręczeniu chleba i soli ks. W. Koskowski wygłosił mowę powitalną do J.E. ks. arcybiskupa metropolity, na którą J.E. odpowiadając podkreślił ofiarność i pobożność miejscowego ludu. Konsekracji kościoła dopełnił nazajutrz J.E. ks. dr Stanisław Gall biskup wojsk polskich […] celebrował wielką sumę pontyfikalną przy licznej asyście duchowieństwa. Podniosłe kazanie podczas sumy wygłosił ojciec Wiator, kapucyn. W prezbiterium kościoła zasiedli niemal wszyscy ks. proboszczowie i wikariusze dekanatu radzymińskiego z ks. dziekanem na czele. J.E. ks. arcybiskup metropolita zasiadł na specjalnie ustawionym tronie w asystencji kanoników Antoniego Szlagowskiego, dziekana Teologicznego Wydziału Uniwersytetu Warszawskiego oraz ks. Henryka Piatowskiego regensa seminarium metropolitalnego warszawskiego. Nowy kościół parafialny w Postoliskach zbudowany na miejsce starej, sięgającej XVI stulecia świątyni, która okazała się za szczupłą, wywiera zewnętrzną i wewnętrzną strukturą nader dodatnie wrażenia. Projekt wykonał w stylu romańsko-gotyckim architekt Hugon Kuder, twórca kościoła przy ul. Łazienkowskiej w Warszawie Komitet Budowy wraz z ks. proboszczem Koskowskim zabiega usilnie o zupełne wykończenie świątyni, brak bowiem wieży, ołtarzy, posadzki itp. i w tym celu prosi usilnie o nadsyłanie ofiar do Postolisk, poczta Tłuszcz, ks. Wacław Koskowski.”
Kościół mogący zdobić pierwszorzędną ulicę Warszawy
O uroczystościach konsekracji pisano także w 188 numerze „Gazety Porannej”:
„Oprócz wymienionych już w jednym z numerów Gazety Porannej kościołów budowanych podczas wojny, wymienić należy świątynię w Postoliskach, ziemi radzymińskiej, tuż obok stacji Tłuszcz. Staraniem miejscowego proboszcza, księdza Wacława Koskowskiego, a z ofiar parafian, parafia mająca zaledwie 4.500 dusz, jedna z biedniejszych w dekanacie, wybudowała kościół w stylu romańsko–gotyckim, który mógłby zdobić pierwszorzędną ulicę w Warszawie. Budowę rozpoczęto w 1913 r., a ukończono w maju 1919 r. Kościół dnia 25 maja poświęcony przez miejscowego proboszcza, dnia 26 maja w obecności arcybiskupa warszawskiego, konsekrowany przez biskupa sufragana ks. St. Galla. Proboszcz wraz z komitetem budowy starają się o zupełne wykończenie świątyni, brak jeszcze bowiem wieży, ołtarzy i innych sprzętów toteż komitet z troską spoglądając w przyszłość, zwraca się go ogółu z gorącą prośbą o nadsyłanie ofiar dla tej świątyni pokoju.”
Dzieło jest kontynuowane
Dzieło wykończenia świątyni kontynuowano przez następne kilkadziesiąt lat. Ostatnio natomiast, podczas Wielkiego Tygodnia do Postolisk wrócił po renowacji niesamowity obraz mistrza Kotarbińskiego „Anioł Śmierci”. Cenione dzieło, wystawiane ongiś w warszawskiej Zachęcie trafiło do świątyni w Postoliskach w 1920 roku za sprawą właściciela Dębinek, księcia Michała Woronieckiego. Dzisiejszej renowacji obrazu podjęli się specjaliści z Akademii Sztuk Pięknych. W ostatnich latach staraniem proboszcza Waldemara Sierpińskiego kościół przeszedł szereg prac remontowych.
Świątynia pięknieje z roku na rok tak, aby już za dwa lata, w stulecie od konsekracji zaświadczyć raz jeszcze o „ofiarności i pobożności miejscowego ludu”.
16 maja 2017
goniec tłuszczański
+ There are no comments
Add yours