Pierwsze ziarno małorolnych chłopów

Najpierw wbiegł pies, zachłystując się od ujadania. Za nim, na ogromny dziedziniec magazynu GS w Tłuszczu napłynęła melodia harmonii i wesołe przyśpiewki. Dopiero po paru minutach, na zakręcie wiejskiej drogi pojawiły się pierwsze furmanki. Jechały z transparentami. Konie umajone były gałęziami brzozy. Okoliczne dzieci biegły wzdłuż tego korowodu i pokrzykiwały. Witały ich puste jeszcze w tym roku magazyny Gminnej Spółdzielni i magazynier Zygmunt Ołdak, który stojąc na progu machał im z daleka ręką. Jechali ludzie z gromad: Wólki, Pawłowa i Grabowa, mieszkańcy gminy Międzyleś (pow. Wołomin), którzy pierwsi w tym roku wypełnić mieli obowiązek odstawy zboża.

Konie podjeżdżały jeden za drugim. Na podwórzu zrobiło się tłoczno od chłopskich furmanek (na zdjęciu). Przewodniczący Gminnej Rady Narodowej — Baranowski, który na pierwszym wozie, ozdobionym transparentem: „Gmina Międzyleś wypełnia z honorem swe obowiązki wobec państwa” — rej wodził wśród aktywu wiejskiego, teraz zsuwając się wolno z wozu, ściskał ręce magazynierowi GS.

Stanisław Sobota (na zdjęciu) gospodarz na 2 ha z Pawłowa, przywiózł dwa metry żyta.

— Właściwie to już miałem gotowe wszystko na 20 lipca — wymłócone, obsuszone, przygotowane w workach. – Ale czekałem na całą gromadę, żeby z pompą tu, do Tłuszcza, zajechać. A tymczasem trochę się sąsiadom w omłotach pomogło, żeby już prędzej, żeby nasza gromada pierwsza…

Zaraz za Sobotą stoi wóz Magdaleny Rozbickiej, która przyjechała z całą swoją rodziną. Pierwsza we wsi przygotowała ona zboże do odstawy i potem popędzała sąsiadów, żeby jak najprędzej do Tłuszcza jechać.

Teraz jeszcze tylko odebrać pieniądze. Kazimierz Kurek z Grabowa postanowił, że z otrzymanych pieniędzy kupi synkowi nowe buciki. Przywiózł dzieciaka ze sobą i Tadzik biega teraz za ojcem, kręci się koło magazyniera, pomaga w przesypywaniu. Furmanki podjeżdżają pod magazyn. Jest ich już blisko 30. Jeden za drugim wędrują worki na wagę. Ponad 16 ton zboża złoci się w magazynie.

Gmina Międzyleś najuboższa gmina powiatu Wołomin, pierwsza wypełniła swoje obowiązki wobec państwa.

(bas)

Życie Warszawy
R. 10, 1953 nr 179

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.