czesc pracy e

Na ompiackim szlaku: Marki-Pustelnik

Na małej słabo oświetlonej stacyjce wsiadamy z ob. Walerianem Lipskim, uczynnym i ruchliwym Sekretarzem Wydziału Okręgowego OMP województwa warszawskiego, do sławnej ostatnio kolejki Mareckiej. Jedziemy zwiedzić Ogniska O.M.P. w Markach i Pustelniku, oraz niedawno założone Ognisko wyłącznie dla młodzieży starszej w Pustelniku. Jest to Ognisko, które będzie realizować na miejscowym terenie Ompiacki Ruch Młodorobotniczy. I trzeba przyznać, że zaledwie powstało, a już znalazło sobie zaszczytne zadanie realizacyjne i wytrwale je realizuje. Skutki tej realizacji już są widoczne — ob. Lipski wskazuje na względnie czyste ściany wewnętrzne i ławki wagonu twierdząc, że jeszcze przed kilku tygodniami, przed rozpoczęciem akcji przez Ogniska w Markach i Pustelniku, Zarząd Kolejki Mareckiej mógł się „szczycić”, że posiada chyba najbardziej brudne i niechlujnie utrzymane wagony w całym węźle komunikacyjnym warszawskim! A oto widzimy czyste ściany, widzimy świeżą jeszcze farbę.

Ciężkim, leniwym ruchem „odwaliliśmy” nareszcie te 8 kilometrów dzielących Marki od stacji warszawskiej (podobno jeden z obywateli Ogniska w Markach wygrał kiedyś zakład, że na własnych nogach wcześniej dotrze do Warszawy aniżeli kolejka). Znaleźliśmy się w Ognisku ompiackim w Markach. Po krótkiej gawędzie z młodzieżą ompiacką, po wysłuchaniu trosk sympatycznego kierownika Ogniska ob. Fabisia Jana wsiadamy znów do „czystego” wagonu dychawicznej kolejki i jedziemy do Pustelnika.

Tutaj, w Ognisku nieco zasobniej niż w Markach, bo i sala większa i scena jest. Co prawda nie obrotowa ale zawsze scena. Ognisko prowadzi kino w swojej sali i podobno nawet chociaż niewiele ale zarabia, mają również teatr kukiełek (oglądałem specjalną, ładnie z kartonu wykonaną scenę teatru kukiełkowego). Zespoły pracują normalnie — szkoli się w nich młodzież ompiacka. Koła realizacyjne też są. Nawet mają tokarnię drzewną i motor. Pokrótkiej gawędzie z młodzieżą wędrujemy do Ogniska starszej młodzieży, gdzie tworzą się grupy młodorobotnicze.

Zastajemy sporą gromadę, bo około 40-tu młodych robotników, przeważnie tych, którzy przeszli już kilkuletnią szkołę ompiacką w Ognisku. Trzy pokoje lokalu Ogniska bardzo sympatycznie urządzone, nieomal każdy kąt wykorzystany. Zbieramy się w jednym z tych pokojów i prowadzimy rozmowę o tym co już grupy zrobiły i co zamierzają realizować w najbliższym czasie. Dużo się mówi o aktualnie prowadzonej akcji w stosunku do zarządu kolejki mareckiej. O tym jak to pobudzone do czynu ulotkami ompiackimi i wiecem miejscowe społeczeństwo pracownicze napędziło trochę strachu organizatorom, zbyt energicznie pouczając obsługę i kierownictwo kolejki. A na zakończenie kierownik Ogniska ob. Szewczyk przedstawił plan pracy grup młodorobotniczych Ogniska na najbliższą przyszłość. Nie poprzestając na dotychczasowych zwycięstwach i prowadząc dalszą walkę o słuszną sprawę z Zarządem Kolejki Mareckiej zamierza Ognisko przeprowadzić akcję wyborczą do Rady Gminnej, a potem i powiatowej, wystawiając oczywiście swoich ompiackich kandydatów. W dziedzinie akcji kulturalno-oświatowej organizuje się już wzorowy chór ompiacki, ogniska, koło muzyczne i t.p. W dziedzinie przysposobienia zawodowego — kurs motoryzacyjny.

W tym momencie zebranie zostaje przerwane… Słychać trąbkę samochodu i warkot motoru, za chwilę wchodzi do Ogniska ob. Szymanik z Biura Wydz. Wyk. Zarządu Gł. O.M.P. i zawiadamia ob. Lipskiego, że przyjechał nasz Ompiacki Szef Akcji Przysposobienia Zawodowego ob. inż. Ferdynand Ewertyński w celu przekazania pod opiekę ob. Lipskiego ompiackiego samochodu dla celów wyszkoleniowych kursu motoryzacyjnego.

Na tym musieliśmy zakończyć zebranie i po załatwieniu formalności już w towarzystwie ob. Ewertyńskiego i Szymanika wracałem do Warszawy podniesiony na duchu i z pełną wiarą w powodzenie roboty ompiackiej na odcinku Marki—Pustelnik pod Warszawą.

A.Z.

Cześć Pracy!
czasopismo Organizacji Młodzieży Pracującej
R. 1, nr 28 (27 listopada 1938)

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.