historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne edukacja kronika wydarzeń medycyna Pustelnik wycinki

Liga Młodych Matek w Pustelniku

Celem zaznajomienia ludności wiejskiej powiatu warszawskiego z higjeną Ośrodki Zdrowia prowadzą Kursy Ligi Młodych Matek, o czem zresztą pisał już nasz Kurjer Podstołeczny. W zakres takich kursów wchodzą wiadomości teoretyczne o higjenie ogólnej i osobistej, karmieniu i pielęgnacji niemowląt, chorobach zakaźnych, oraz ratownictwie ogólnem. Zajęcia praktyczne obejmują pielęgnację niemowląt, przygotowywanie mieszanek odżywczych dla niemowląt, oraz podstawowe zabiegi z ratownictwa ogólnego. Słuchaczami kursów są uczennice szkół powszechnych z VII oddziałów.

Niedawno odbyło się w Ośrodku Zdrowia w Pustelniku uroczyste zakończenie Kursu Ligi Młodych Matek. Słuchaczki w liczbie 31 ze szkół powszechnych w Pustelniku i w Markach składały egzamin z uzyskanych wiadomości wobec przedstawicieli starostwa powiatowego, kierowników szkół p. I. Fihela i p. M. Maja, licznie reprezentowanego grona nauczycielskiego oraz personelu Ośrodka Zdrowia. P. Z. Makulcowa, referentka wychowania obywatelskiego w Z.P.O.K. w Pustelniku, zaznajomiła słuchaczki z ideologją i celami tegoż związku w miłym nastroju, poczem zakończono uroczystości.

Wiadomości, jakie słuchaczki uzyskały na Kursie, pozwalają spodziewać się, że młode pokolenie wsi interesuje się zagadnieniami higjeny i zasady jej będzie szerzyło i w życiu własnem stosowało.

Kurjer Poranny
R. 58, 1934, nr 197

 436 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.