Obrady Samopomocy Chłopskiej w Radzyminie

W dniu 6 lutego br. odbył się powiatowy walny zjazd delegatów Związku Samopomocy Chłopskiej w Radzyminie. Obrady zagaił ob. Korczak. Na przewodniczącego wybrano ob. Kongórskiego, przewodniczącego Powiatowej Rady Narodowej. Referat gospodarczo – polityczny wygłosił przedstawiciel Zarządu Wojewódzkiego PSL kol. Makowski Tadeusz. W referacie swym kol. Makowski omówił osiągnięcia Związku Samopomocy Chłopskiej w całym kraju, jak również na terenie pow. radzymińskiego, następnie przedstawił zasady i postanowienia, według których prowadzona będzie podjęta przez rząd akcja hodowlana, wreszcie szczegółowo omówił perspektywy gruntownej przebudowy ustroju rolnego.

W dyskusji delegaci omówili potrzebę usprawnienia działalności Zarządów Gminnych, podkreślili znaczenie walki klasowej na wsi, wskazując na praktyczne przejawy wyzysku człowieka przez człowieka w swoich wsiach i gminach. Zebrani stwierdzili, że mechaniczne określenie bogacza wiejskiego według posiadanej ziemi i ilości inwentarza nie doprowadzi do likwidacji spekulantów, prawdziwych wyzyskiwaczy i nierobów.

W skład wybranego zarządu weszli przedstawiciele średnich i drobnych rolników, reprezentujących zarówno partie polityczne, jak i bezpartyjnych. Nowowybrany zarząd powołał na prezesa ob. Tlagę Mariana z Grabia Starego, gminy Ręczaje, członka PSL, Na sekretarza wybrano ob. Wójcika Adama z gminy Strachówka — członka SL. Skarbnikiem został ob. Skołorzyński z Wołomina, członek PZPR.

Zjazd miał charakter bardzo poważny, a zebrani wykazali duże zainteresowanie sprawami Zw. Samopomocy Chłopskiej. Zjazd zakończono odśpiewaniem starej rewolucyjnej pieśni ludowej „Gdy naród do boju“.

Uczestnik

Chłopi i Państwo
tygodnik społeczno-polityczny
1949.02.20 nr 8

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.