Rada Żydowska w Jadowie

W połowie ub. miesiąca stawiło się do pracy w środkach pracy 250 osób. Rekrutowali się oni przeważnie z bezrobotnej młodzieży w wieku lat 16—25. Z tych 108 przydzielono do ośrodka pracy w Wilanowie a 50 do wsi Izabelin, niedaleko Jadowa. Pozostałych ze względu na słabe zdrowie zwolniono. Rada Żydowska wszczęła natychmiastową akcję pomocy dla odjeżdżających. Ludność ochoczo odezwała się na apel Rady i w przeciągu bardzo krótkiego czasu zostali robotnicy zaopatrzeni w obuwie, bieliznę itp. Obydwom grupom towarzyszyli funkcjonariusze Ż.S.P., mający za zadanie utrzymywanie porządku w ośrodku pracy i opiekę nad robotnikami. Mają oni powrócić dopiero wraz z robotnikami po ukończeniu robót.

Obecnie prowadzi Rada Żyd. wraz z Ż.S.P. nadal akcję pomocy dla robotników. Robotnicy w Izabelinie zatrudnieni są przy eksploatacji torfowiska a ci w Wilanowie przy regulowaniu koryta Wisły.

Nadmienić należy, że prócz tych, którzy odjechali do ośrodków pracy, pracuje młodzież żyd. już od 2 lat we wsi Zawiszyn odległej 8 km od Jadowa przy pracy wojskowej. Liczba pracujących w Zawiszynie dochodziła do 300. Obecnie z powodu redukcji, zatrudnionych jest tam tylko 20 osób.

Rada Żydowska w Jadowie ogłosiła, że w dniach 18 i 19 lipca przeprowadzane będą szczepienia przeciw czerwonce. Szczepieniom podlegają wszyscy mieszkańcy Jadowa w wieku od lat 2—60. Oporni ukarani zostaną odebraniem kart aprowizacyjnych oraz innymi karami.

Gazeta Żydowska – Ywdiyše Sayytwng
R. 3, nr 90

Loading

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.