historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

Cygów nauka Wola Cygowska wycinki XIX wiek

Starożytne uroczyszcze
0 (0)

Wóyci gminy Cygów i gminy Wola Cygowska przesłali Towarzystwu wielką urnę czyli popielnicę, wykopaną na dziedzińcu dworskim wsi Cygów w Obwodzie Stanisławowskim, odległey o mile od Stanisławowa, o połtorey mili od Okuniewa. Położenie, gdzie takowe popielnice znayduią się, iest nieco wyżey od okolicznych równin wzniesione. Zdaie się wskazywać podobieństwa do domysłu, że to kiedyś musiało bydź mieysce jakiegoś starożytnego uroczyszcza bądź pogrzebiszcza popiołów umarłych. Utrzymuie się między ludem powieść, że te popielniki dawniey wydobywano, i znowu zakopywano w innych spokoynieyszych mieyscach.

Tu w bliskości przed kilku laty znaleziono kilka sztuk Rzymskich numizmatów. W roku zeszłym wykopano numizma z wizerunkiem Placencyi żony Karakalti. Tamże znaleziono przed kilkunastu laty iakies narzędzia muzyczne z metalu dęte w kształcie rurek w koło okręcone, a zadęcie w przeciwną stronę zwrócone było.

Na polu wsi Wola Cygowska o ćwierć mili od mieysca, gdzie się znayduią popielnice, wykopano urobiony z kamienia hornblendy toporek czyli młot, podobny do tych, jakich Sławianie za oręż do obrony używali. Z temi szanownemi naszych to poprzedników pomnikami odebraliśmy razem od rzeczonych Wóytów pismo pełne ważnych wiadomości o starożytności Słowian.

Szanowni Rodacy przyymiycie od zgromadzenia Przyiaciół Nauk nayczulsze podziękowania i razem prośbę, abyście nie przestawali śledzić wtey okolicy dalszych ostatków starożytności. Jeżeli znane są mieysea, gdzie dawniey odkryte urny znowu zakopane zostały, chcieycie starać się, aby ostrożnie wydobyte zostały, a które znaydą się w całości, raczcie do naszego zbioru odesłać.

Ruski Inwalid – czyli wiadomości wojenne
1820, № 284 (30 listopada)

 806 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.