Uroczystość przeniesienia ogni zapalonych na Radzymińskim cmentarzu

W sobotę dn. 1-go listopada odbyła się podniosła uroczystość przeniesienia ogni zapalonych na Radzymińskim cmentarzu poległych w 1920 r. do grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Na zaproszenie Tow. Opieki nad Grobami wzięła udział w uroczystości Chorągiew Mazowiecka, wysyłając do Radzymina drużynę honorową ze sztandarem. Było obecnych również kilku członków Komendy Chorągwi.

Po uroczystościach w Radzyminie serdeczne przyjęcie gościom zgotowała miejscowa żeńska drużyna harc. w Seminarjum naucz., gdzie mile spędzono parę godzin czasu. O godz. 15 wyruszyły sztafety harcerzy pionierów i orląt niosąc zapalone pochodnie.

Biorąc udział w tej uroczystości zgóry zastrzegliśmy się, aby z samego przeniesienia ognia nie urządzano zawodów. Zbyt drogą nam jest bowiem pamięć bohaterów, których tak poczesną liczbą stanowią harcerze, abyśmy święto zmarłych mieli zakłócić zgrzytami, które przy rywalizacji zawsze wystąpią. To nasze stanowisko znalazło uznanie wśród wspomnianych organizacji. W poważnym, pełnym skupienia nastroju biegła młodzież niosąc płonące pochodnie.

Tymczasem przed grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie gromadziły się tłumy publiczności. Sztafeta przybyła o godz. 17. Przy dźwiękach orkiestry w tajemniczym półmroku rozbłysnął krzyż nad grobem i w tym samym momencie zapalono świece. Tę piękną uroczystość, zakończono składając w imieniu całego Harcerstwa na płycie grobowej wieniec. Harcerstwo, czcząc głęboko pamięć bojowników za Ojczyznę, od nich uczy się służby ofiarnej. I na ich mogiłach składa gorące ślubowanie „całem życiem służyć Ojczyźnie”.

Harcerz
tygodnik młodzieży harcerskiej
R.11, 1930, nr 6

Więcej tego autora:

+ There are no comments

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.