historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne Klembów kronika wydarzeń wycinki wydarzenia

Uroczystości w Klembowie ku czci gen. Żymirskiego
0 (0)

W 100-ną rocznicę bitwy pod Grochowem i zgonu gen. Franciszka Żymirskiego odbył się pod honorowym protektoratem p. prezydenta miasta inż. Słomińskiego i d-cy OK I gen. Wróblewskiego uroczysty obchód w Klembowie, gdzie spoczywają zwłoki bohaterskiego obrońcy Olszynki.

Uroczystość rozpoczęło nabożeństwo, celebrowane przez ks. kanonika Sadowskiego w kościele parafjalnym, którego fundatorem był dziedzic Klembowa gen. Franciszek Żymirski. Pośrodku nawy kościelnej na symbolicznej trumnie, otoczonej zielenią i wieńcami, wsparty był portret generała. Wartę honorową pełnili żołnierze 36 p.p. i straż ogniowa.

Obok katafalku zasiedli przedstawiciele rodziny Żymirskich: p. Wł. Żymirski, wnuk w prostej linji zmarłego generała, naczelnik wydziału w M. S. Wewn. dr. Juljusz Żymirski, p. doktorowa Sobolewska, p. Domańska z Żymirskich Wysocka, p. Janina Michałowska, dr. Bogdan Michałowski, pp. Józef i Antoni Michałowscy.

W uroczystości wzięli udział p. wice-min. Korsak, gen. Jarnuszkiewicz w imieniu gen. Wróblewskiego, gen. Zamorski w imieniu Sztabu Głównego, p. Konopka w imieniu prezydenta miasta Warszawy, płk. Dunin-Wolski w imieniu komitetu obchodu powstania listopadowego, płk. Eile z Biura Historycznego Min. Spraw Wojsk. oraz komitet miejscowy w osobach pp.: Skarbka, Kruszewskiego, Leśniewskiego, p. Kosowskiej i p. Szmitta.

Po nabożeństwie wygłosił z kazalnicy przemówienie ks. prałat Ogniewski, dziekan OK I, kreśląc obraz bitwy, w której zginął gen. Żymirski, podnosząc zalety jego charakteru, jako wielkiego obywatela i żołnierza. Po przyjęciu, którem podejmował przybyłych na uroczystość gości ks. kanonik Sadowski, odbyła się akademja, podczas której wygłosił odczyt o gen. Żymirskim p. prof. Targowski. Prelegent, opierając się na bogatym a częściowo niewyzyskany mmaterjale historycznym, skreślił w krótkim zarysie życie gen. Żymirskiego, który 37 lat swego życia spędził jako żołnierz, żyjąc myślą o niepodległej Polsce. Podczas uroczystości przygrywała orkiestra 36 p.p.

Polska Zbrojna – pismo codzienne
R.10 [i.e.11], nr 56
(26 lutego 1931)

 698 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.