historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

chronologicznie dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń partie Polska Partia Socjalistyczna samorząd tematyka Wołomin wycinki

W imię socjalizmu, w imię sprawy robotniczej!
0 (0)

Towarzyszki i Towarzysze! Obywatele miasta Wołomina!

W dniu 14 kwietnia r. b. odbędą się wybory do Rady Miejskiej Wołomina. Do walki wyborczej staje endecja, B.B. i sprzymierzeni z endecją K.K.S.-owcy.

Od kilku lat spółka kakaesu i endecji rządziła miastem Wołominem. Na spółce tej tragicznie wyszły masy robotnicze i pracownicze naszego miasta.

Nazewnątrz w masach K.S.S.-owcy robili najobrzydliwszą demagogję, a jednocześnie endecja załatwiała swoje interesy prywatne. Pan Nasfeter, kandydat endeckiej listy, ułatwiał sobie przeprowadzzenie szosy przez własne tereny, aby podnieść cenę tych placów, które parcelował. Pomagał mu w tem wódz K.K.S.-u, p. Derma, ławnik Magistratu. Ten sam p. Derma nie umiał, czy nie chciał przeciwstawić się p. Szafrankowskiemu, który zwalczał budowę szkoły, uważając, że “zbyt duże” kredyty na budowę szkolnictwa wyznaczać pragnie samorząd. Wręcz na posiedzeniu Magistratu p. Szafrankowski oświadczył, że za dużo pieniędzy przeznacza się na budowę szkoły. Bo gdy masy ludowe będą uświadomione, to skończy się panowanie endecji i przestanie ona prowadzić na swym pasku masy robotnicze.

A jednocześnie w tym samym czasie, gdy endecy, przy poparciu K.K.S.-owych Dermów załatwiali swoje geszefciki, w środku miasta istniały nieuregulowane ulice, gnojówka i ośrodki zarazy, szerzące choroby i gubiące proletarjat.

Dziś nadszedł czas, aby skończyć z tą gospodarką, która nieobliczalne szkody przyniosła miastu.

Zbliżają się wybory. Na trzy lata zadecydują one o gospodarce miejskiej w Wołominie. Obywatele miasta przed tym decydującym aktem powinni się poważnie zastanowić. Wybory do Rady Miejskiej to bezkrwawa walka, która na okres trzech lat zadecyduje o przyszłości naszego miasta.

Idziemy do walki wyborczej, aby oczyścić i uporządkować gospodarkę samorządu w Wołominie. Zadaniem naszem jest otoczyć gorącą opieką klasę robotniczą i jej sprawy.

Na czoło naszych postulatów wysuwamy sprawę uregulowania miasta i jego okolic.

Troska o zdrowie obywateli jest pierwszym obowiązkiem samorządu. Dziś w tragicznych warunkach zdrowotnych pracują i żyją mieszkańcy Wołomina i ich rodziny.

Dzieci, to najbliższe nasze pokolenie, które winno być otoczone najczulszą opieką społeczeństwa, jako jego przyszłość, rośnie w brudzie i nędzy, karłowacieje i ginie przedwcześnie, pozbawione nietylko należytych warunków zdrowotnych, ale szkoły i oświaty. Zamiast światłych obywateli wyrastają nam macy chorych, ciemnych obywateli, którzy skazani na nędzę, stają się żerem nikczemnej agitacji.

Tym dzieciom robotniczym pragniemy dać szkoły, oświatę i takie warunki rozwoju, w których wyrosną na dzielnych obrońców sprawy Niepodległości i Socjalizmu.

Więc też wzywamy wszystkich obywateli Wołomina, aby w dniu 14 kwietnia r.b. skupili się pod naszemi sztandarami i głosy swe oddali na listę P.P.S. d. Frakcji Rewolucyjnej na listę Nr. 5.

 3,719 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.