Muzeum Nałkowskich będzie otwarte
0 (0)

Nowy komitet zabrał się do pracy

Na grobie Zofii Nałkowskiej, z okazji rocznicy jej imienin, harcerze z Wołomina złożyli bukiet kaczeńców i garstkę ziemi spod “Domu nad Łąkami”. A potem przybyli przedstawiciele Społecznego Komitetu czuwającego nad powstaniem Muzeum Nałkowskich, aby również oddać hołd wielkiej pisarce. Przez radiowęzeł w Wołominie nadano okolicznościową pogadankę. W witrynie księgarni, jedynej placówki kulturalnej w tym mieście, urządzono wystawę książek Nałkowskiej.

Przy okazji konkursu “Expressu Wieczornego” na nazwy dla warszawskich księgarń, zaproponowano tę wołomińska księgarnię mianować księgarnią “Domu nad łąkami”. Komitet zabiega również o zorganizowanie w Wołominie literackiego wieczoru wspomnień o Zofii Nałkowskiej. Wzruszająca jest pamięć mieszkańców Wołomina o Nałkowskiej i w pewnym sensie zobowiązująca władze miejskie do rzetelniejszego zajęcia się sprawą powstania Muzeum Nałkowskich, w domu rodzinnym pisarki.

Czytelnicy “Expressu” niewątpliwie pamiętają nasze artykuły o niszczejącym “Domu nad łąkami”. Mamy obecnie do zakomunikowania bardziej pocieszające wiadomości.

Przed miesiącem rozwiązano poprzedni “nieruchawy” Komitet do spraw budowy Muzeum Nałkowskich. Nowy Komitet energiczniej zabrał się do pracy. Spowodował np. to, że MRN w Wołominie ponownie rozpatrzyła przydziały mieszkaniowe w wykańczanym właśnie nowym bloku. Ponieważ pierwszy rozdział uniemożliwiał – wbrew zobowiązaniom Rady – wykwaterowanie lokatorów z domu Nałkowskich, przyszłej siedziby Muzeum. W rezultacie MRN obiecała przekwaterować tych lokatorów w terminie do 31 maja.

Sprawa jest o tyle ważna, że Ministerstwo Kultury posiada fundusze na wykupienie tego domu, nie może jednak wykupić razem z lokatorami. Do końca maja ma być również dokonany pomiar posesji i wyznaczenie obecnym właścicielom działki zastępczej. Prezydium Woj. R. N. zobowiązało się do wyasygnowania niezbędnych funduszy na przeprowadzenie remontu przyszłego Muzeum. Mamy nadzieję, że tym razem zobowiązania zostaną zrealizowane. Przypominamy, że załoga Wołomińskich Zakładów Stolarskich złożyła w “Expressie Wieczornym” 4.186 zł na budowę Muzeum Nałkowskich. Pieniądze te przekazaliśmy do dyspozycji nowego komitetu.

(l.l.)

Express Wieczorny
nr 124, 1958

 941 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Close