Na prowincji

Radzymin. Na mocy rozporządzenia gubernatora warszawskiego, wskutek skarg zanoszonych ustawicznie na wójta gminy Klembów, Andrzeja Wojdynę. tenże za nieporządki i lekceważenie swoich obowiązków służbowych został w drodze administracyjnej złożony z zajmowanego urzędu.

Wieś Wołomin (st. dr. żel. Petersburskiej) na mocy uchwały mieszkańców, popartej przychylnym wnioskiem naczelnika powiatu radzymińskiego. postanowiono zamienić na osadę. Prócz Wołomina, który będzie trzecią z rzędu osadą w powiecie radzymińskim, dotychczas do tej kategorji zaliczają się bowiem Kamieńczyk i Jadów, kwalifikują się jeszcze miejscowości Tłuszcz i Klembów, jako położone według przepisów przy kolei i mające wskutek tego szanse wielkiego rozwoju.

Dzięki energji naczelnika powiatu, który ogłosił nagrodę za schwytanie bandytów, napadających na domy włościan we wsiach Stróżce i Woli Ręczajskiej, ujęto dotychczas dziewięciu opryszków, pozostałych trzech energicznie poszukuje policja.

Właściciele dóbr Radzymin, pp. Dickson i Jaworski, pestanowili piękny park dworski, mający poza sobą paręset lat wieku, rozprzedać w drodze parcelacji, pod budowę domów. Na terytorium tem będą przeprowadzone ulice, przy których wzniesiony zostanie szereg kamienic. Cena łokcia placu w najlepszym punkcie parku dochodzi do 75 kop. Ze zniszczeniem tego pięknego drzewostanu, mającego historyczne znaczenie, Radzymin straci jedyną ze swych najładniejszych ozdób.

Słowo – pismo polityczne
R. 28, 1909, no 144

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.