Stan zdrowotności w rejonach podstołecznych wykazuje duże braki, nie ulega jednak wątpliwości, że kultura sanitarna tych osiedli w dużym stopniu wpływa na poziom zdrowotności w Warszawie. Z wielkim zadowoleniem możemy stwierdzić obecnie, że podjęto akcję uzdrawatniania podstołecznych wiosek i osad. Akcję tę prowadzą wydział powiatowy warszawski oraz Ubezpieczalnia Społeczna. Współpraca tych instytutcji, zmierzająca m. in. do tworzenia Ośrodków Zdrowia powinna w niedalekiej przyszłości dać pożądane wyniki. Jednym z pierwszych owoców tej współpracy jest Ośrodek Zdrowia w Markach, poświęcenie i otwarcie którego odbyło się dnia 18 bm.

Już od dawna lekarze stwierdzają w gminie Mareckiej wysoki odsetek chorobowości i wyjątkowo niski poziom higieny osiedli, zamieszkałych przeważ nie przez robotników i bezrobotnych. To też tak niezbędna w Markach oaza zdrowa rozpocznie przede wszystkim akcję propagandową, szerząc oświatę sanitarną, w przychodniach zaś przeciwgruźliczej, przeciw wenerycznej i przeciwjagliczej skoncentruje się walka z tymi chorobami.

Ośrodek mieści się w pięknie odnowionym lokalu Ubezpieczalni i posiada również stację opieki nad matką i dzieckiem, prowadzoną przez pediatrę, poradnię eugeniczną, kuchnię dla dożywiania niemowląt, gabinety rentgenologiczny, zabiegowy i elektroterapii. Porady lekarskie oraz zabiegi są udzielano bezpłatnie całej niezamożnej ludności w zasięgu ośrodka.

Poświęcenia Ośrodka dokonał ks. prob. Lewonowski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, samorządu, ubezpieczeń społecznych i społeczeństwa. Zebranych powitał dr. Kazimierz Koronkiewicz, uwypuklając rolę i znaczenie ośrodka dla sprawy uzdrawatniania rejonów podstołecznych i dla miejscowej ludności. Koleino zabrali głos z ramienia Dep. Służby Zdrowia dr. Tubirz, Ubezpieczalni Społecznej dr. Laniecki i wreszcie wójt gminy p. Jankowski, który serdecznie dziękował za organizację ośrodka.

Wieczór Warszawski
R. 11, 1938, nr 175

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.