historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

dwudziestolecie międzywojenne kronika wydarzeń Marki medycyna samorząd wycinki wydarzenia

Ośrodek zdrowia w Markach
0 (0)

Stan zdrowotności w rejonach podstołecznych wykazuje duże braki, nie ulega jednak wątpliwości, że kultura sanitarna tych osiedli w dużym stopniu wpływa na poziom zdrowotności w Warszawie. Z wielkim zadowoleniem możemy stwierdzić obecnie, że podjęto akcję uzdrawatniania podstołecznych wiosek i osad. Akcję tę prowadzą wydział powiatowy warszawski oraz Ubezpieczalnia Społeczna. Współpraca tych instytutcji, zmierzająca m. in. do tworzenia Ośrodków Zdrowia powinna w niedalekiej przyszłości dać pożądane wyniki. Jednym z pierwszych owoców tej współpracy jest Ośrodek Zdrowia w Markach, poświęcenie i otwarcie którego odbyło się dnia 18 bm.

Już od dawna lekarze stwierdzają w gminie Mareckiej wysoki odsetek chorobowości i wyjątkowo niski poziom higieny osiedli, zamieszkałych przeważ nie przez robotników i bezrobotnych. To też tak niezbędna w Markach oaza zdrowa rozpocznie przede wszystkim akcję propagandową, szerząc oświatę sanitarną, w przychodniach zaś przeciwgruźliczej, przeciw wenerycznej i przeciwjagliczej skoncentruje się walka z tymi chorobami.

Ośrodek mieści się w pięknie odnowionym lokalu Ubezpieczalni i posiada również stację opieki nad matką i dzieckiem, prowadzoną przez pediatrę, poradnię eugeniczną, kuchnię dla dożywiania niemowląt, gabinety rentgenologiczny, zabiegowy i elektroterapii. Porady lekarskie oraz zabiegi są udzielano bezpłatnie całej niezamożnej ludności w zasięgu ośrodka.

Poświęcenia Ośrodka dokonał ks. prob. Lewonowski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz, samorządu, ubezpieczeń społecznych i społeczeństwa. Zebranych powitał dr. Kazimierz Koronkiewicz, uwypuklając rolę i znaczenie ośrodka dla sprawy uzdrawatniania rejonów podstołecznych i dla miejscowej ludności. Koleino zabrali głos z ramienia Dep. Służby Zdrowia dr. Tubirz, Ubezpieczalni Społecznej dr. Laniecki i wreszcie wójt gminy p. Jankowski, który serdecznie dziękował za organizację ośrodka.

Wieczór Warszawski
R. 11, 1938, nr 175

 777 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.