republika e

Wystąpienia komunistów z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej

Warszawa, 18 sierpnia.

Organizacje komunistyczne w okolicach Warszawy postanowiły uczcić po swojemu dzień 10-ej rocznicy zwycięskiej bitwy pod Warszawą. Pomimo jednak usilnej agitacji i przygotowań do wystąpień demonstracyjnych przebieg ich w Radzyminie i Markach był względnie spokojny.

W dniu 15 b. m. zawieszono na ulicach Radzymina kilka transparentów czerwonych z hasłem „Brońmy ZSRR!” Trzech podejrzanych o rozwieszanie transparentów osobników — aresztowano. W Markach tegoż dnia w kilku punktach osady usiłowali komuniści urządzić demonstrację, lecz policja powiadomiona zawczasu o tych przygotowaniach — do demonstracyj nic dopuściła aresztując dwuch agitatorów.

W Wyszkowie usiłowali komuniści również urządzić demonstracje na rzecz ościennego państwa, która także została przez policję udaremniona, przyczem aresztowano czterch najbardziej czynnych komunistów i skonfiskowano sztandar. Liczniejsza grupa demonstrantów zgromadziła się po upływie godziny przed posterunkiem policji w Wyszkowie, żądając zwolnienia aresztowanych i oddania sztandaru. Pomimo kilkakrotnych wezwań do rozejścia się i perswazyj komendanta posterunku demonstranci przybierali coraz bardziej agresywną postawę, grożąc wtargnięciem do lokalu policyjnego. Kiedy demonstranci atakować zaczęli posterunek — policja szybko rozproszyła zgromadzonych bez użycia broni.

Ilustrowana Republika
1930-08-19 R. 8 nr 226

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.