historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

Duczki kronika wydarzeń Lipiny rolnictwo wycinki XIX wiek ziemiaństwo

Sprzedaż Lipin i Duczek
0 (0)

(N. D. 4782) Podpisany Mecenas Obrońca przy W.D.R.S., w Warszawie pod Nr. 1778 c. zamieszkały, wiadomo czyni, iż dobra Lipiny i Duczki, w Okręgu Stanisławowskim Gubernii Warszawskiej położone, a mocy wyroku Trybunału Cywilnego Gubernii Warszawskiej w Warszawie na dniu 30 Czerwca (12 Lipca) 1851 r. na żądanie SS-rów po Kaźmierzu Mejer jako to Maryi z Mejerów Gronowalskiej wdowy, w Mokrym lesie, Okręgu Ostrołęckim, Ewarysta Mejer Patrona w Lublinie; tudzież Ludwika Mejera obywatela we wsi Woluminie Okręgu Stanisławowskim zamieszkałych, przeciwko Maryannie z Badowskich Mejer wdowie po Kazimierzu Mejer, w imieniu własnem, oraz nieletniej swéj córki Antoniny Mejer, czyniącej tudzież, Marcellemu Badowskiemu, przydanemu ad hoc opiekunowi, zapadłego, w drodze działów przed Sędzią delegowanym W. Wejnertem sprzedane zostaną.

Dobra Lipiny i Duczki stanowią jedną i nierozdzielną całość, niemających nawet osobnych granic. Graniczą na północ z wsiami Zagościńcem i Ostrowiem, na wschód Dobrzynem i Grabią na południe z Grabią i Ręczajami na zachód z Wołuminem. Odległe są, od miasta Warszawy, mil 2½, od Radzymina milę 1, od Okuniewa milę 1. Rozległość tych dóbr, wynosi wedle mappy i rejestru pomiarowego w roku 1849 sporządzonych włók nowopolskioh 79 przeszło. Grunta w ogóle żytne pierwszej klassy, łąki dostarczające blisko 300 fur. siana jednokonnych, las na opał wystarczający, budowle, odpowiednie potrzebie, w stanie średniem, włościan odrabiających pańszczyznę jest 14 którzy odrabiają po dwa dni sprzężajem w tydzień, a po dwa dni, a niektórzy po trzy dni pieszo. W folwarku Duczki jest 9 zagrodników robiących po dwa dni pieszo.

Razem z dobrami sprzedane będą inwentarze, żywe i martwe, na gruncie dóbr rzeczonych znajdujące się, a spisem urzędowym z dnia 8 (20) Czerwca r. b. sporządzonym objęte, i na rs. 2766 kop. 46 oszacowane.

Bliższą informacyą o stanie dóbr rzeczonych, oraz o warunkach pod jakiemi sprzedane zostanę powziąść można, w Kancellaryi Pisarza Trybunału tutejszego w Wydziale III lub u Ludwika Zaleskiego Mecenasa, sprzedaż popierającego. Pierwsza publikacya zbioru objaśnień i warunków sprzedaży odbędzie się przed Sędzią Delegowanym W. Wejnertem w Wydziale III. Trybunału Cywilnego tutejszego, w dniu 12 (24) Października r. b. o godzinie 4 z południa.

Licytacya rozpocznie się оd ogólnej summy rs. 30383 kop. 46.

Ludwik Zaleski, Mecenas

Gazeta Rządowa Królestwa Polskiego
1851, no 232

 561 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.