historia terenów powiatu wołomińskiego

w dokumentach i wspomnieniach

Drewnica medycyna przed I Wojną Światową wycinki

Z Tow. Opieki nad nerwowo i umysłowo chorymi
0 (0)

Onegdaj odbyło się pierwsze po ogólnych wyborach posiedzenie zarządu Towarzystwa. Posiedzenie zagaił wiceprezes zarządu ks. Konst. Lubomirski, poczem nastąpiły wybory przez głosowanie tajne. Wybrani zostali: na prezesa zarządu dr. Korniłowicz, na wice-prezesa ks. K. Lubomirski, na skarbnika dr. Rembieliński i na sekretarza dr. Łapiński w miejsca dr. Rychlińskiego, który zrzekł się tego urzędu.

Dr. Korniłowicz, dziękując za wybór zaszczytny, wyraził żal z powodu ustąpienia z zarządu swego gorliwego w pracy poprzednika, red. Libickiego. Dr. Rychliński prosił zarząd o wydelegowanie komisji, celem przyjęcia od niego, jako byłego sekretarza, ksiąg, aktów i dokumentów, i doręczenia takowych jego następcy; zarząd, uwzględniając tę prośbę, jednocześnie uprosił dr. Rychlińskiego o dalsze kierownictwo schroniskiem w Drewnicy, którego świetny rozwój przypisuje „sumiennej pracy, tudzież umiejętnym i w wysokim stopniu celowym jego zarządzeniom”.

Były skarbnik przedstawił bieżący stan kasy Towarzystwa, zaznaczając, że urządzony staraniem wice-prezesa, ks. Lubomirskiego, koncert w Filharmonji na Drewnicę przyniósł wraz z naddatkami 1700 rb. czystego dochodu. Jeden z członków zarządu komunikuje rezultaty starań około urządzenia na Drewnicę w sali ratuszowej wieczoru literackiego p. t.: „Journal parlé”, okazuje się, że najprzedniejsi przedstawiciele naszego świata literacko-dziennikarskiego nadesłali już swe obiecane prace; pomimo to jednak wieczór może się odbyć dopiero w drugiej połowie kwietnia, a to z przyczyny, że w. w. sala może być udzielona przez prezydenta miasta dopiero w tym czasie.

Postanowiono przyjąć do Drewnicy pięciu nowych chorych i wyrazić gorące podzięki pani Janowej Kleniewskiej z Kluczkowicz za ofiarowany do Drewnicy warsztat tkacki i inżenierowi, p. Broniewskiemu, za ofiarowanie Towarzystwu kasy ogniotrwałej do przechowywania gotówki dokumentów.

Goniec Poranny
1904, no 141

 410 odsłon,  1 odsłon dzisiaj

Oceń ten tekst
[Total: 0 Average: 0]

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.