Dnia 27/I r.b. w miejscowej szkole początkowej w Tłuszczu odbyło się nadzwyczajne zgromadzenie członków miejscowego Oddziału. Pomimo iż pogoda nie bardzo sprzyjała, stawiło się prawie 3/4 członków. Zgromadzenie zagaił kol. W. Charzewski, powołując na przewodniczącego kol. Alf. Żylińskiego. Kolega A. Żyliński w krótkich, ale barwnych i podniosłych słowach streścił historję prób organizacyjnych nauczycielstwa od czasów reformy hr. Wielopolskiego do chwili obecnej; w konkluzji zawezwał obecnych do zgodnego obradowania z powodu ważności chwili.
Następnie odczytano sprawozdanie ze Zjazdu Delegatów i przystąpiono do uchwał w sprawie poprawy bytu. Solidaryzując się prawie jednogłośnie z uchwałami Zjazdu Delegatów w Warszawie, Zgromadzenie uchwaliło:
- Żądać pensji zasadniczej 3,000 mk. rocznie.
- Żądać dodatków na opał, światło, stróża i dodatków drożyźnianych od dnia 1 stycznia 1918 r. łącznie z pensją do 500 mk. miesięcznie.
- Co 3 lata dodatków automatycznych 600 mk. rocznie.
- Podczas obecnego przejściowego czasu wojennego jednorazowego aprowizowania na czas od zbiorów do zbiorów według normy, obowiązującej dla wszystkich.
- Pensje powinny być wypłacane miesięcznie z góry wprost ze skarbu państwa, co uniezależni nauczycielstwo od zarządów gminnych.
- Żądać mieszkania złożonego z 3 pokoi i innych zabudowań gospodarczych.
- Przy nowo powstających szkołach żądać 3 mórg ziemi.
- W miejscowościach, gdzie dodatki w naturze są niemożliwe — odpowiedniego wynagrodzenia w gotówce.
- Żądać 12 podwód rocznie dla osobistego użytku.
- W razie choroby — korzystania z płatnego urlopu.
- Co pewien czas — korzystania z płatnego urlopu dla pogłębienia swojej wiedzy.
- Żądać przy każdej instytucji, utrzymującej szkoły, kas pomocy i przezorności na ogólnie obowiązujących zasadach.
Po referacie kol. Żylińskiego „O szkodliwym przedmiocie (t.j. kaligrafji) w nauczaniu elementarnem“ przystąpiono do wyborów zarządu. Wynik ich następujący: kol. Alfred Żyliński z Krusza —prezes, kol. Włodzimierz Charzewski z Tłuszcza — wice-prezes, kol. Aleksander Kosieradzki z Roszczepa — sekretarz, kol. Feliks Tarczyński z Postolisk — skarbnik i kol. Dominik Kozłowski z Dąbrówki — członek Zarządu.
Zebrani postanowili powiększyć składkę o 1 markę miesięcznie i wynająć odpowiedni lokal. Na wiosnę Oddział postanowił urządzić dla młodzieży i okolicznych włościan zbiorową wycieczkę do Warszawy. Na wniosek jednego z kol. Oddział jednogłośnie zaprotestował przeciwko uzurpacyjnemu stanowisku duchowieństwa, które wizytuje szkoły, interpelując kolegów co do ich wykształcenia, egzaminując uczniów i t.d. Protest postanowiono przesłać do centralnych władz oświatowych polskich, zaznaczając, iż powyższe stanowisko duchowieństwa jest niezgodne z Tym. Przepisami Depart. Wyz. i Ośw. Publ.
Sekretarz Zarządu Aleksander Kosieradzki
Głos Nauczycielski
organ Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskich Szkół Początkowych
R. 1, nr 8 (kwiecień 1918)
Autora wspiera Wołomin Światłowód
+ There are no comments
Add yours