Na Maciołkach planowa odbudowa

Jeżeli wszystko pójdzie gładko, jesienią stanie w Maciołkach 9 domów, zbudowanych z pomocą Banku Rolnego. Ponieważ w gromadzie tej istniało przed wojną 66 zagród, z których 60 zostało przez Niemców zniszczonych, wynika stąd, że urzędowy plan odbudowy Maciołek objął siódmą część tej gromady, w szczególności tylko rolników mających ponad 14 ha ziemi. Reszta została skazana na samorodną odbudowę, która w jednej trzeciej została już zrealizowana przy użyciu lakierowanych sań z poligonu i leśnej „siurdygi”.

Siurdyga, pancerze i deski z sań

Materiałów budowlanych dostarczył warszawski poligon wojskowy, gdzie Niemcy pod gołym niebem zamagazynowali ponad 7 tysięcy opancerzonych sań, które przyczepiane do czołgów, miały dowozić piechurów na bezpośrednia linię ataku, a wobec szybkiego odwrotu armii niemieckiej okazały się już bezużyteczne. Kto tylko mógł władać siekierą i jakim takim narzędziem, a tym bardziej kto rychlej wrócił z tułaczki z wozem, zaprzężonym w ocalonego konia, podążał dniem i nocą na poligon, nawet z dalekich miejscowości, a cóż dopiero z sąsiadujących z poligonem wsi, by przywlec stamtąd trochę budulca, nadarzonego przez łaskawy los.

Trąba powietrzna pod Warszawą

O rozmiarach klęski, wyrządzonej przez trąbę powietrzną w ubiegły wtorek (21 b. m.) na terenie powiatu radzymińskiego, nadchodzą dopiero teraz od poszkodowanych mieszkańców pełne grozy wieści. Podobnego kataklizmu nie przypominają sobie tam najstarsi ludzie. Zjawisko było tem dziwniejsze, że szło wąskim bardzo pasem przez wsie Turów, Ossów, Nadarzyn, osiedle Stefanówkę, Grabicz, Sosnówkę i Wołomin. Tereny, należące do gminy Kobyłka, z południowej strony toru kolei wileńskiej ucierpiały znacznie, z przeciwnej, północnej strony szkody są stosunkowo niewielkie. Najwięcej ucierpiały cegielnie podwołomińskie, gdzie wichura zniszczyła część budynków.