Życie społeczno-polityczne w Radzyminie w okresie międzywojennym (I)

radzymin ii rp
radzymin ii rp

Mieszkańcy Radzymina z entuzjazmem powitali nadchodzącą Niepodległość i aktywnie włączyli się w organizowanie zrębów polskiej władzy w mieście. Już 10 listopada 1918 r. miejscowy oddział POW, pod dowództwem Juliusza Dudzińskiego, rozbroił stacjonujący w Radzyminie oddział żołnierzy niemieckich. Z gmachów publicznych zniknęły obce flagi oraz plakaty z zarządzeniami władz okupacyjnych. 14 listopada w radzymińskim kościele odbyło się nabożeństwo dziękczynne “za Ojczyznę”, które w obecności licznie zgromadzonych wiernych odprawił proboszcz parafii ks. Aleksander Kobyliński. Ludzie płakali ze wzruszenia, śpiewając “Boże coś Polskę”, a na ulicach miasta powiewały biało-czerwone flagi.

Wrażenie zjazdu radzymińskiego

warszawski dziennik narodowy e
warszawski dziennik narodowy e

Już sama zapowiedź zjazdu Stronnictwa Narodowego w Radzyminie wywołała wśród ludności żydowskiej na terenie całego okręgu warszawskiego nastroje, bliskie paniki. W samym Radzyminie zapanował wśród […]

Szykany władz administracyjnych względem O.W.P.

W Markach w tym samym dniu na pół godziny przed rozpoczęciem zebrania właściciel sali odmówił jej udzielenia. Jak słychać ze strony „czynników” zagrożono mu odebraniem koncesji na kino i usunięciem syna, urzędnika gminy Marki z posady. Miało to jednak ten skutek, że powstało tam nowe koło Stron. Nar., liczące kilkudziesięciu członków za co Zarząd Okręgowy S. N. pozwala sobie podziękować nieproszonym „opiekunom”. W Wołominie w kilka dni imponującym wiecu S. N. odebrano koncesje na kino właścicielowi sali… Oto parę próbek walki zwolenników „ideologji” i jej skutki.