siatka

Wołomińska siatkówka w okresie PRL

Po zakończeniu działań wojennych w 1945r. KS Huragan wznowił swoją działalność sportową a w tym samym rozpoczęły swoją działalność sekcje piłki siatkowej kobiet i mężczyzn. Ich działalnością kierował dalej Jerzy Hajduk.

W tym okresie siatkówkę żeńską reprezentowały: Eleonora Lesińska, Danuta Chudziaszek, Barbara Kałuszko, Alicja Złotek, Jadwiga Radzikowska, Krystyna Kaźmierska, Irena Kałuszko, Irena Lebensztain, Działalność tej sekcji trwała bardzo krótko.

Siatkówkę męską reprezentowali: Jerzy Hajduk, Wacław Lesiński, Anatolisz Zieliński, Jerzy Sadkowski, Józef Łukasik, Zdzisław Mysliński, Lech Bronowski, Jan Hajduk, Zygmunt Chajęcki, Janusz Zgorzelski, Zbigniew Szeliga, Roman Grzyb, Borys Tokarski, Ryszard Skrzyński, Jan Chajęcki.

Utrapieniem siatkarzy był brak sprzętu i odpowiednich warunków do trenowania i rozgrywania meczy. W dalszym ciągu treningi i mecze odbywały się na wolnym powietrzu na doraźnie zorganizowanych boiskach lub na boiskach szkolnych Szkoła Podstawowa nr 1 i Technikum Ekonomicznym przy ul. Miłej. Dzięki jednak zaradności Jerzego Hajduka siatkarze trenowali również w Warszawie w szkole przy ul. Myśliwieckiej na boisku KS Orzeł na Pelcowiznie i w innych szkołach ,w   zależności gdzie była wolna sala gimnastyczna w Akademii Sztabu Generalnego w Rembertowie.

W roku 1947 zarząd klubu Huragan zgłasza swój akces do Zrzeszenia Sportowego Kolejarz ( późniejsza Federacja Kolejarz ) przyjmując oficjalną nazwę Kolejowego Klubu Sportowego „ Huragan”. W tym samym roku  Jerzy Hajduk, zgłasza siatkarzy grających w KKS Huragan do rozgrywek w Polskim Związku Piłki Ręcznej, który w tamtym okresie zrzeszał siatkarzy, koszykarzy i piłkarzy ręcznych.

W roku 1948 Jerzy Hajduk zaprzestaje działalności w sekcji piłki siatkowej. Całość spraw związanych z sekcją przejmuje Borys Tokarski. Od tego czasu aż do roku 1953 jest kierownikiem sekcji a do roku 1961 jej zawodnikiem i trenerem. Pod wodzą Borysa Tokarskiego sekcja rozwija się bardzo prężnie i zaczyna odnosić coraz większe sukcesy na terenie województwa mazowieckiego i w kraju.

Jak zachowało się zapiskach w roku 1952 siatkarze rozegrali 45 meczy, wygrali 31 przegrali 14

Podstawowymi zawodnikami byli: Borys Tokarski, Ryszard Skrzyński, Tadeusz Sobijanek, Jerzy Sadkowski, Roman Piótrkowski, Roman Nowicki, Bogdan Radwan, Roman Grzyb, Jerzy Świerczynski, Zygmunt Chajęcki, Sławomir Hinc, Jan Chajęcki, Jerzy Myśliński, Jerzy Szeliga.

W roku 1953 kierownictwo sekcji piłki siatkowej obejmuje Jerzy Cudny, jeden z najbardziej oddanych siatkówce ludzi i funkcję tą pełni przez 34 aż do roku 1987.

Rok 1953 jest też wielkim sukcesem siatkarzy Wołomina. 8 lutego w turnieju o mistrzostwo województwa. Huragan Wołomin wygrywa wszystkie mecze i zostaje mistrzem pokonując swoich przeciwników w imponującym stylu a oto wyniki

Huragan Wołomin – Włokmiarz Żyrardów    2:0

Huragan Wołomin – Ogniwo Brwinów       2:0

Huragan Wołomin – Włokniarz Milanówek 2:0

Huragan Wołomin – Gwardia Sochaczew   2:0

Huragan Wołomin – Kolejarz Piaseczno    2-1

W całym turnieju siatkarze Huraganu tracą zaledwie jednego seta.

8. VII. 1953r w Wołominie miejscowi siatkarze sprawiają swoim sympatykom i kibicom olbrzymią radość pokonując CWKS Legie Warszawa 2:1 i Gwardię Warszawa. Należy w tym miejscu nadmienić, że CWKS i Gwardia to drużyny I ligowe posiadające w swoim składzie wielu reprezentantów kraju. Jak donosiła ówczesna prasa “W świadku siatkarskim zawrzało”. Zarówno prasa i radio podają komunikaty i komentarze o tych sukcesach..

Barw Huraganu bronili: Borys Tokarski, Zygmunt Chajeęcki, Jerzy Sadkowski, Jan Sasin, Jerzy Szeliga, Ryszard Skrzynski, Tadeusz Sobijanek, Albin Pyszanowski, Stanisław Hine, Roman Grzyb, Jerzy Swierczyński.

Jak mocni byli siatkarze Huraganu w tym czasie świadczą powyższe dane. Na przestrzeni roku 1953 Huragan rozegrał 66 meczy, wygrał 57 przegrał 9. Drużynie Huraganu jedynej w województwie warszawskim przyznano przez Wojew. Komitet Kultury Fizycznej dyplom uznania za wzorową postawę sportową i moralną.

Rok 1954 jest dalszym ciągiem sukcesów w Huraganu. 14. II. 1954 – Huragan zdobywa Puchar CRZZ pokonując w finałowym meczu Hartwig Warszawa 2:0. Praktycznie były to małe mistrzostwa Polski. 21 II. 1954 w Hali Olimpijskiej we Wrocławiu zostały rozegrane mecze półfinałowe o wejście do klasy wydzielonej, a takie były wyniki:

Huragan Wołomin – MZS Poznań   3:0

Huragan Wołomin – Unia Gorzów  3:1

Huragan Wołomin – Spójnia Olsztyn  3:1

Huragan Wołomin – Budowlani Wrocław   0:0

W tym samym roku Huragan Wołomin Wygrywa również i Spartakiadę Zrzeszenia Sportowego Kolejarz w Toruniu wygrywając z Opolem 3:0 , Szczecinem 3:0 , Toruniem 3:0 nie oddając nawet jednego seta.

W następnym 1955 odbył się w Gdańsku Turniej Siatkówki o nagrodę wybrzeża, a oto wyniki:

Huragan Wołomin – Kolejarz Szczecin  3:0

Huragan Wołomin – Kolejarz Gdański   3:0

Huragan Wołomin – Kolejarz Kraków   3:1

Huragan Wołomin – ZS Spójnia Gdańsk   3:0

Turniej wygrał Huragan i nagroda (puchar) pojechała do Wołomina.

Jak mocnymi byli siatkarze Huraganu Wołomin świadczy fakt że w dwóch poważnych turniejach (7 meczów) oddali tylko 1 seta.

We wszystkich tych rozgrywkach udział brali, Borys Tokarski, Bogdan Rudwan, Jerzy Sadkowski, Jan Sasin, Jerzy Szeliga, Ryszard Skrzynski, Tadeusz Sobijanek, Albin Pyrzanowski, Roman Grzyb, Józef Łukasiak, Jerzy Swierczyński, Andrzej Niciejowski.

Od 1954 r. aż do roku 1961 siatkarze Huraganu mieli wielokrotnie szansę na zakwalifikowanie się do I ligi w tym czasie byli jednym z najlepszych zespołów na Mazowszu rozegrali wiele ciekawych spotkań w kraju i za granicą.

19.10.1954 r. na turnieju w Rembertowie o wejście do II ligi Huragan pokonał Wawel Kraków 3:0 Lechię Kielce 2:1, MZS Szczecin 2:1 i wywalczyli awans. W II lidze siatkarze Huraganu grali do 1964r.

Latem 1954 r. drużyna Huraganu wyjeżdża na turniej do Czechosłowacji – Praga Czeskie, Budziejowice, Liberec. Zdjęcia nr. 16, 17, 18, 19.

W listopadzie tegoż roku do zespołu doszło dwóch bardzo dobrych zawodników Marek Okniński i Jan Wiszniewski, którzy przez długie lata byli podstawowymi zawodnikami Huraganu.

W maju  1960 r. w Kluczborku odbył się finałowy turniej o mistrzostwo Polski Federacji Kolejarz. Siatkarze Huraganu odnoszą zdecydowane zwycięstwo pokonując RKS Skarżysko 3:0 , KKS Kluczbork 3:1 , Czarnyck Słupsk 3:0 , Chełmice Wałbrzych 3:1 i po raz kolejny zdobyli mistrzostwo.

W roku 1960 w Suboticy – Jugosławia odbyły się Mistrzostwa Europy Kolejarzy tzw. USIC na których braw Federacji Sportowej Kolejarz bronili zawodnicy Huraganu Wołomin: Albin Pyszanowski, Jan Sasin, Marek Okniński, Jan Wiszniewski, Zbigniew Herbik.

11 października 1961 r. odbyło się w Berlinie międzynarodowe spotkanie Lokomotyv Berlin- Huragan Wołomin wygrane przez Huragan 3:0.

W styczniu 1961 r. odbył się w Warszawie wolny zjazd Mazowieckiego Okresowego Związku piłki Siatkowej, który wybrał nowe władze związku, powierzając funkcję prezesa Borysowi Tokarskiemu wieloletniemu zawodnikowi i trenerowi piłki siatkowej w Huraganie Wołomin.

Więcej tego autora:

+ Nie ma komentarzy

Add yours

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.